Започнува како движење, станува бизнис и на крајот се изопачува во корупција

LA Weekly со остри квалификации за Заев: Ова е враќање во СССР под режимот на Сталин

05.10.2021
Vesnik.com
LA Weekly со остри квалификации за Заев: Ова е враќање во СССР под режимот на Сталин

“Премиерот на Македонија Заев напаѓа сенки” и “Секоја голема кауза започнува како движење”, се две пораки содржани во анализата на американскиот медиум неделникот LA Weekly која меѓу другото зборува за улогата на премиерот Заев во македонските состојби кои наликуваат на времињата кога во Советска Русија владееше џелатот Сталин.

Во текстот објавен на 27 септември кој го пренесуваме целосно, се зборува и за корупцијата и за другите состојби во Македонија кои се случуваат под палката на премиерот Заев.

Превод од целиот текст во продолжение:

Бизнисменот од Македонија Јордан Орце Камчев повторно е уапсен. Изненадувачки, апсењето на Камчев доведе до апсење на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по различни обвиненија за изнуда.

Апсењето го вмешува актуелниот премиер Зоран Заев, бидејќи токму Заев ја доведе незначајната адвокатка-некогашен херој- на престижната функција.

Покрај тоа, Заев го затвори Камчев во нехумани услови за кои имаше извештаи за тортура и понижување. Повеќето канцелариски криминалци се наоѓаат во домашен притвор, но она што се случува овде е корупција на највисоко ниво. Затворање и измачување на некој кој ја поддржувал (сега актуелната) опозиција е погрешно, Камчев е политички затвореник.

Заев ја презеде власта пред четири години, две и пол години откако ја иницираше „Шарената револуција“ користејќи ги прислушкувањата што му ги дадоа непријателски домашни, а можеби и странски разузнавачи. Сега тој, како што се тврди, е магнат за марихуана и не поминува ниту една недела без да му се припише нов вид криминална активност.

Како што можеше да се предвиди, Македонија падна на ранг листата за корумпираност и сега е на 111-та позиција во светот според статистиката за корупција – што е најлошо рангирање досега. Наместо криминалци затворени се десетици опозициски функционери, во системска кампања на заплашување на сите кои го критикуваат режимот.

За време на смешното судење против Камчев, тој сведочеше како поранешната јавна обвинителка Јанева изнудила 1,5 милиони евра од него, за да го саботира нејзиниот посебен случај на перење пари. Јанева го гонеше Камчев со неколку други бизнисмени, и поранешниот шеф на државната безбедност Сашо Мијалков, но реши да го искористи случајот за да заработи пари за себе.

И покрај бројните извештаи за вмешаност од Заев, Камчев во своето сведочење не го обвини премиерот.

Истрагата беше и е фокусирана на деловната империја на Камчев и неговите односи со Мијалков, кој, исто така, е бизнисмен и братучед на поранешниот премиер Никола Груевски. И Мијалков и Груевски се под истрага на СЈО.

Првичното апсење на Камчев беше на 9 ноември 2018 година; СЈО поведе предистражна постапка против Камчев, поранешниот шеф на разузнавањето (на претходната влада) Сашо Мијалков и други 11 лица под сомнение за злосторничко здружување, злоупотреба на позицијата, измама и перење пари.

Камчев, повторно, се соочува со неколку обвиненија иницирани од обвинители лојални на режимот на Заев, а сепак тој е притворен на неопределено време. Во 2019 година, тој ширум го отвори големиот скандал „Рекет“, кој покажа како лојалистите на Заев, како што е специјалната јавна обвинителка Јанева, изнудувале милиони од него, најверојатно делејќи ги парите со врвот на владејачката партија.

Камчев е обвинет во еден од бројните политички мотивирани случаи што режимот на Заев ги поттикна против поранешни функционери на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Апсењето се гледа во контекст на големиот скандал со рекет – Камчев се соочи со техники на изнуда од поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и нејзините соработници, сите наводно организирани од раководството на владејачката партија СДСМ.

Тој ја разоткри Јанева и обелодени доволно докази за да ја испрати неа и соработниците во затвор. Меѓутоа, не ги прошири обвинувањата кон највисоките партиски функционери на СДСМ.

„Судењата против мене се одмазда за скандалот ‘Рекет’“, рече Камчев за време на сослушувањето во скопскиот суд.

Тој додаде дека „фактот што обвинител извршил сериозен фалсификат и манипулирал со судиите, докажува дека овој случај е уште една битка во војната што обвинителството ја води против мене. Сето ова е поради добро познатиот скандал ‘Рекет’ и сега се интензивира до тој степен што сум во затвор (над) шест месеци поради две реченици на парче хартија“.

Корупцијата на Заев оди дотаму што двајца полициски службеници беа приведени во мај 2021 година, наводно, бидејќи дејствувале како свиркачи во големиот нов скандал во кој е вмешан режимот на Заев.

„Плусинфо“ јавува дека приведените службеници се Александар Јанев – поранешен началник на единицата за организиран криминал, и Илија Чалшев Менис – инспектор за организиран криминал.

Министерството за внатрешни работи подоцна потврди дека не двајца, туку тројца неименувани полициски службеници биле сослушувани во врска со кршење на законите за тајност.

Тие се осомничени за обелоденување на полициски извештај што разоткри како братот на Зоран Заев, Вице Заев изнудувал пари од компанија за ископување јаглен. Скандалот во целосна големина го откри опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Секоја голема кауза започнува како движење, станува бизнис и на крајот се изопачува во рекет.

Оваа забелешка на филозофот Ерик Хофер се однесува на „Шарената револуција“ во Македонија и фигуративно и буквално.

Она што навидум започна како движење за правда и владеење на правото, сега се претвори во криминален режим што го злоупотребува судството за да ги гони своите политички противници и да остане на власт, а некои од поранешните демонстранти работат како негови ПР претставници и на други позиции со новиот режим.

Одбраната на бизнисменот Камчев со сите исцрпени законски можности најави дека е принудена да се обрати до Советот на Европа, Здружението за спречување тортура, Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет за да протестира против третманот на Камчев во затвор.

Адвокатите тврдат дека Камчев е подложен на деградирачки, понижувачки третман, во ќелија без проточна вода, ограничена вода за пиење, без светлина или свеж воздух. „Овој нехуман третман и тортурата што ја трпи ја влошува здравствената состојба на Камчев од ден на ден“, изјавија адвокатите.

Ова е враќање во СССР под режимот на Сталин. Земја во која влијателните луѓе се затворени поради параноја или неподготвеност да се потплатат вистинските луѓе. Тие се изложени на ужасни услови како казна за успехот.

Премиерот на Македонија, Заев, не само што е корумпиран, туку и потклекна пред грчкото и бугарското барање за промена на името Македонија.

Државата и луѓето заслужуваат некој кој не е корумпиран, некој кој нема да ги напаѓа оние што би можеле да му се спротивстават. Некој кој ќе се залага за она што е правилно, пишува во текстот кој е означен како brand partner content.

Линк до оригиналниот текст во Лос Анџелес Неделник

PM OF MACEDONIA ZAEV ATTACKS THE SHADOWS

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата