Целата политичка КАРИЕРА НА МЕРКЕЛ НИЗ ФОТОГРАФИИ

28.09.2021
Vesnik.com
Целата политичка КАРИЕРА НА МЕРКЕЛ НИЗ ФОТОГРАФИИ

По 16 години кариера, германската канцеларка Ангела Меркел ја напушта функцијата.

Таа нема ни да се занимава со германска политика по три децении политичка кариера.

Нејзината политичка кариера е внимателно документирана на фотографии: од посета на рибари во првата изборна кампања, до состаноци во Белата куќа во Вашингтон.

Лето 1989 со Малгорзат Језиорски и идниот сопруг Јоаким Зауер на Универзитетот за летна хемиска школа во Полска

Ноември 1990 година: Меркел таа водеше кампања за првите германски федерални избори, кои се одржаа по обединувањето на земјата.

Јануари 1994 година: Меркел беше назначена за министер за животна средина – што значи, меѓу другото, дека знаеше како да покаже како да рециклира хартија

Март 1995 година: Меркел се смее со колегата министер Хорст Зехофер

 

Март 2000 година: Меркел беше избрана за претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), десноцентристичка партија

Јули 2005 година: Пет години подоцна, повторно беше во кампања: Ова ја доведе до изборот на првата германска канцеларка

Јуни 2007 година: Меркел со Роман Проди, премиерот на Италија, Никола Саркози, претседателот на Франција, Џорџ Буш Помладиот, Владимир Путин.

Април 2009 година: Меркел стана симбол на мерките за фискално штедење во годините по финансискиот крах

Април 2011 година: Со Хилари Клинтон, тогашен државен секретар на САД

Јуни 2015 година: Меркел, а потоа и американскиот претседател Барак Обама по самитот на Г7 во јужна Германија: „Бевте доверлив партнер за време на моето претседателство – повеќе од кој било друг светски државник“, рече Обама една година подоцна

Септември 2015 година: Одлуката на канцеларката да ги отвори границите на Германија за бегалци во 2015 година ја подели земјата. На сликата: Бегалци што се пробиваат низ Унгарија.

Април 2018: Таа честопати беше во конфликт со Трамп поради политиката што ја водеше кога станува збор за мигрантите

Јуни 2018 година – Миграцијата не беше единственото прашање што беше спорно со Трамп. Северна Кореја, Иран и трговијата беа исто така спорни прашања, што доведе до вакви моменти на самитот на Г7 во Канада.

2020/21: Пандемијата се прошири низ целиот свет, Меркел доби пофалби за некои од решенијата што ги спроведе, и многумина велат дека образованието што го стекнала за време на студиите и помогнало.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата