ПОЛИТИКАТА ЗА РЕЦИПРОЦИТЕТ ВОДИ ВО ВОЈНА

Вучиќ: Не најавувам мерки против Приштина, или ќе го спроведеме Бриселскиот договор или веќе не постои (ВИДЕО)

20.09.2021
Vesnik.com
Вучиќ: Не најавувам мерки против Приштина, или ќе го спроведеме Бриселскиот договор или веќе не постои (ВИДЕО)

Специјалните единици на РОСУ со повеќе од 20 оклопни возила излегоа во понеделникот наутро до административните премини Јариње и Брњак, каде косовската полиција започна да ги отстранува и одзема српските регистарски таблички на возилата при влез во Косово и Метохија.

Ова повторно ја вжешти ситуацијата во северно Косово, во време кога специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, дојде во Белград по посетата на Приштина, во обид да ги убеди двете страни да постигнат напредок во дијалогот.

Затоа се поставува прашањето и за неговата одговорност?

Откако Албин Курти стана премиер на Косово, тензиите во КиМ станаа вообичаени, но во текот на вчерашниот ден, тензијата го достигна својот врв.

Вооружени специјални единици на РОСУ пристигнаа на северот на Косово, и кога тоа ќе се случи, српскиот народ во таа област секогаш е вознемирен.

Важат само табличките РК

Дури и ако имаме предвид дека косовската полиција започна да ги отстранува и конфискува српските регистарски таблички од возилата што влегуваат во Косово и Метохија и да наплатуваат привремени регистарски таблички два месеци, јасно е зошто е тоа така.

Затоа српскиот народ на северот на Косово излезе со стотици возила кон Јариње и Брњак, и со тие автомобили ги блокираше двата премини.

Српскиот претседател Александар Вучиќ за во вторник, денес, закажа итна седница на Советот за национална безбедност, на која ќе се разговара само за една тема – ситуацијата во Косово и Метохија.

Косовската полиција посочува дека важат само регистарските таблички на РКС, што значи дека покрај српските регистарски таблички, како што велат, не се легални и оние регистарски таблички кои ја имаат ознаката КС, но и КМ, ПР и ГЛ (ознаки за Косовска Митровица, Пришрина и Гњилане).

– Поради поголемиот број возила со српски ознаки во Грачаница, Штрпце и Косовско поле, постои можност да се разгледа опцијата за издавање привремени регистарски таблички во општинските регистрациони центри – велат во косовската полиција.

Меѓутоа, косовската полиција во понеделникот ги извести возачите дека можат да подигнат привремени регистарски таблички само на премините меѓу Косово и Србија.

Курти: Конфискација на српски регистарски таблички наметната од другата страна

Премиерот на Косово, Албин Курти Курти, тврди дека конфискацијата на српските регистарски таблички на Косово и Метохија не била желба на Приштина, туку нешто што било наметнато „од другата страна“, односно од Белград.

Курти  рече дека косовската полиција ги презела „неопходните дејствија и ги одзела сите неважечки регистарски таблички“ на административните премини.

Премиерот на Косово додаде дека договорот за регистарски таблички постигнат во рамките на Бриселскиот договор истече на 15 септември, и наведе дека оттогаш престанало издавањето на регистарски таблички со ознака КС.

– Очекувам дека сите граѓани ќе разберат правилно, денес ќе започне имплементацијата на договорот што Србија го договори со Европската унија. Таблиците не се наша желба, туку се наметнати од другата страна – рече Курти.

Овие изјави на Курти пристигнаа само неколку дена откако во Приштина беше специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, кој требаше да ги подготви официјалните претставници на Приштина за продолжување и напредок на преговорите меѓу двете страни.

Вучиќ: Знаете колку се залагам за отвореноста на сите административни линии и граници во регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по повод одлуката за српските регистарски таблички и распоредување на единиците на РОСУ на северот на Косово и Метохија, изјави дека денот е еден од најтешките денови за српскиот народ на Косово и Метохија, посочувајќи дека ситуацијата е многу сериозна и тешка.

„Кога се занимавате со луѓе кои не се одговорни, и чија единствена цел е како да ја прошират моќта, авторитетот, а не да направат нешто добро за граѓаните, тешко е да се дојде до рационални решенија“, рече Вучиќ во своето обраќање на јавноста.

Како што наведе, Белград синоќа знаел дека Приштина ги планира движењата на своите специјални сили на северот на Косово.

Како што рече, утрово, кратко по шест часот, тие сили преминале на север од Косово и Метохија, и ова е шести пат да се случи ова.

„Тоа е најбруталниот упад со околу 350 луѓе, многу долги цевки, повеќе од 20 оклопни возила, снајперисти стационирани на многу места кои требаше да ги покријат куќите на младите Срби кои ќе се спротистават на теророт на приштинските власти, а потоа тие спроведоа акција што отидоа дотаму што рекоа еднострано, без никаков договор со никого, можеби со нивните ментори “, рече тој.

Вучиќ посочи дека никој не се согласил со Белград и изјави дека Белград само ги предупредил да не го сторат тоа.

Тој потсети на договорите од 2011 и 2016 година, кои се однесуваа на истото прашање, тоа се четири договори за слобода на движење.

Како што објасни, се работи за КС таблички чија важност е продолжувана од 2011 до 2016 година, па до 2021 година.

Тој посочи дека сето тоа време, основна обврска на Приштина беше формирањето на ЗСО.

„Потоа, на магичен и чудесен начин, тие протолкуваа нешто што апсолутно не е напишано никаде, освен што е во главата на Албин Курти, па измисли ново правило“, рече Вучиќ.

Тој објаснува дека проблемот повеќе не е само во табличките КС или ПР, туку во табличките од централна Србија.

„Проблемот е што автомобил со регистарски таблички Врање, амбулантно возило што возеше пациенти, го запреа возилото, а потоа ги отстранија регистарските таблички на меѓународно призната земја -членка на ОН, бидејќи не им се допаѓа и велат да им ставивме налепници, ќе им дадат регистарски таблички “, изјави претседателот.

Тој посочува дека никаде не е пропишано, ниту некогаш е напишано, и нагласува дека не е стои во ниту еден документ.

„Тогаш тие одлучија сето тоа да го спроведат со сила и демонстрираа сила цел ден на Јариње и Брњак“, рече Вучиќ.

Кои точки од договорот се прекршени од Приштина

Вечерва претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во обраќањето до јавноста изјави во кои точки Приштина го крши постигнатиот Бриселски договор, потенцирајќи пред се формирање на ЗСО и регионалната полиција Север.

Тој на прес -конференцијата рече дека Приштина одбива да ја формира ЗСО 3.076 дена, што е предвидено во точките 1 до 6 од Бриселскиот договор, наведувајќи го објаснувањето на Приштина дека може да се формира само ако е под јурисдикција на Уставниот суд.

“Кому му е грижа за тоа. Велат дека може да се формира како невладина организација без овластување. И кога нивниот Уставен суд ќе каже враќање на земјата во манастирот Дечани, тие велат не и дека тоа е неуставно”, рече Вучиќ.

Како втора точка што не беше исполнета од Договорот, Вучиќ го спомена формирањето на регионалната полиција Север, која ќе се формира во согласност со етничката структура, што би значело дека Србите сочинуваат 96% од полицијата, и подвлече како услов за сите формирање на ЗСО.

“ЗСО го предлага командантот на таа полиција, но ЗСО не постои и ние не можеме да ја формираме 8 години. И цело време главните луѓе на полицијата се во состојба на дејствување и никогаш нема да ја напуштат затоа што не формирале ЗСО. Мислите дека на секој му е грижа. Не затоа што “Србите мора да молчат, бидејќи кога ќе престанат, тогаш ќе водат кампања како против мене претходните 10 дена”, рече Вучиќ.

По повод денешната акција, тој рече дека единиците со долги цевки се испратени на север без согласност на градоначалниците на четири општини и дека ова е најбруталниот напад од околу 350 полицајци кои дошле да ја извршат работата на сообраќајната полиција.

Како трета точка што Приштина не ја исполни, Вучиќ го спомена судството бидејќи Приштина со години не ја почитува надлежноста на Апелациониот суд во Митровица.

“Дополнителен прекршок во судството е кога судат случаи од српски општини, каде што според Договорот, мора да има 2/3 од Србите во судскиот совет. Видовте што се случи на судењето на Иван Тодосијевиќ. Сакаат да затворат устата на сите “, рече Вучиќ.

Зборувајќи за прашањето за исчезнатите, за кое Приштина инсистираше да биде на маса за време на дијалогот, тој рече дека Белград се согласил на тоа, но потоа Приштина побарала изземање од Вељко Одаловиќ.

“Замислете дека ќе им кажеме дека ќе разговараме кога ќе го смените Курти, Тачи или Хоти, како да се морални пуристи. Разговарав со Борел за оваа ситуација, одбив некои од нивните предлози”, рече Вучиќ и најави дека ќе објасни подоцна.

Во 2013 година, Приштина „плачеше“ како тие сакаат Србите да учествуваат на изборите, и оттогаш се спречени да гласаат доколку ги немаат документите, ги поништуваат нивните гласови доколку проценат дека не се одговорни кога гласале“ , рече Вучиќ, зборувајќи за точката 5.

Тој понатаму изјави дека српските компании како Електросевер не се лиценцирани, наведувајќи дека постојат различни толкувања во врска со преносната мрежа и дистрибуцијата.

Вучиќ рече дека Приштина го прекршила и Договорот за катастар, со што, како што вели, го легализирала грабежот на имот од српски државјани.

Тој објасни дека Србите не можат да се вратат во своите станови, бидејќи во нив живеат Албанци, и ако ги тужат, тогаш Албанците ги носат своите сведоци.

“Има илјадници такви случаи. Така тие го почитуваат Договорот за катастар”, посочи Вучиќ.

Најмалиот проблем треба да биде Договорот за диплома, но не е таков, рече Вучиќ и додаде дека Приштина нема да ги признае нашите дипломи, од Универзитетот во Приштина.

Вучиќ, исто така, изјави дека го прекршуваат Договорот за слобода на движење, додавајќи дека во 2020 година забранија статусно неутрална регистрација.

Зборувајќи за Договорот за официјални посети, Вучиќ објасни како Приштина одлучува за тоа.

“Кога Петар Петковиќ треба да оди таму, тие велат дека дал лоши изјави, нема да може да влезе во Косово и Метохија. Така тие одлучуваат кој ќе влезе”, рече Вучиќ.

„Го молам нашиот народ да не паѓа на провокации“

Претседателот Вучиќ им порача на Србите во Косово и Метохија да не стануваат жртви на провокациите на Приштина.

„Нашите луѓе знаат каде се нивните снајперски гнезда, какво оружје имаат, кого уфрлиле на север 24 часа и 48 часа порано, нашиот народ знае се, како што знаеме и ние, јас само ги замолувам нашите луѓе да не станат жртви на провокации“, рече тој.

Тој ги повика Србите во Космет да протестираат мирно и кога протестираат, без инциденти, да дозволат, како што вели, насилниците да прават што сакаат и како сакаат.

„На крајот, некој ќе мора да го прифати тоа, а јас сум сосема сигурен дека Србите нема“, изјави тој.

Вучиќ вели дека на Белград му останува да се обиде да го зачува мирот, но во исто време тој одлучно ќе се појави пред меѓународната заедница.

„Или ќе го спроведете бриселскиот договор или повеќе нема да не залажувате“, рече претседателот.

„Се надевам дека нема да мораме да преземеме мерки, економски и политички, бидејќи тоа не би било добро за целиот регион, особено за нашите односи со Приштина“, рече Вучиќ.

Тој побара од претставниците на меѓународната заедница да резонираат против неразумното, да ги доведат до цивилизирано однесување.

„Ако тие не го сакаат тоа, ќе можеме да ја заштитиме нашата земја, нема сомнение во тоа“, рече тој.

Тој додаде дека утре ќе зборува за тоа како и на кој начин ќе ги снабдува луѓето на северот на Косово и Метохија во тешки услови и како ќе им овозможи како да живеат нормално.

Тој им рече на Албанците дека можат да пробаат разни провокации, но да не бараат согласност од Србија.

“Ако мислите дека треба да се додворувам на некој во светот затоа што доаѓаат изборите, вие не го познавате ниту српскиот народ, ниту мене како еден од претставниците на српскиот народ. Ја кажав вистината и сите ја знаат. Ако сакаат да имаме нормални односи, одлично, ако тие не сакаат, ние ќе го чуваме мирот, но бидејќи овие мерки ужасно влијаат врз нас, нашите мерки нема да бидат безболни за другата страна, во економска смисла пред се“, рече Претседател на Србија.

Сигурен сум дека ниту Лајчак, ниту Борел не влијаеле врз одлуката на Приштина

Претседателот Вучиќ вечерва рече дека е сигурен дека ниту специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, ниту комесарот за проширување на ЕУ, Јосеп Борел, не влијаеле врз одлуката на Приштина да испрати специјални сили на север и дека е сигурен дека не се среќни поради тоа, но не знае што ќе кажат јавно.

Мислам дека сите западни претставници се зачудени од мојата смиреност

Вучиќ, исто така, рече дека не се грижи за силата, големината и моќта на оние што напаѓаат, бидејќи земјата чии интереси ги штити е премногу важна.

“Всушност, јас сум бескрајно смирен. Мислам дека сите западни претставници се згрозени од мојата смиреност денес. Не спиев, бев информиран за движењето на албанските војници утрово во 5.30 часот. Нашата работа е да се грижиме. Луѓето не не избраа да се збогатиме, туку да работиме во нивен интерес “, рече тој.

„Веројатно ќе речат дека не се среќни поради однесувањето на двете страни“, рече Вучиќ, одговарајќи на новинарското прашање дали има некаква информација кој и дал инструкции на Приштина да преземе нешто.

Вучиќ, исто така, рече дека Приштина би сакала Белград да тргне против западниот свет со цел да се претстави како негов бранител, но дека Србија е бранител на вистината и дека ако треба да му каже нешто на западниот свет, тоа ќе го стори.

“Ги молиме да ја почитуваат вистината и правдата. Јас секогаш ќе прашувам за вистината, бидејќи кога го правите тоа, зошто некому ќе му пречи. Нашата позиција е толку тешка, бидејќи оние што го признаа Косово и Метохија всушност ги сакаат сите такви мерки, но едноставно не сакаат ескалација, но тие сакаат да биде да Србија да не постои на Косово и Метохија. Некои се внимателни љубезни како Ангела Меркел, други не, некои се каубојци, па сметаат дека имаат право да прават како што сакаат“, рече Вучиќ.

Како што забележа, тоа има врска со политичарите, и овие работи мора да се земат предвид.

Не гледам поента на дијалог во моментов

Србија мора секогаш да биде подготвена да разговара и да оди на дијалог, рече претседателот на Србија, но исто така изјави дека во овој момент не го гледа значењето на дијалогот.

Одговарајќи на прашањето дали ќе биде подготвен да ги продолжи разговорите по ваквите потези на Приштина, Вучиќ рече дека Србија мора секогаш да биде подготвена за разговор, и дека во најтешките услови и во најтешките околности, мора да биде подготвена за разговори и дијалог.

„Не ја гледам поентата на дијалогот во моментов. Не ја гледам затоа што некој не му објаснил на човекот дека она што ние го велиме за ентитет или провинција, тие во нарекуваат земја или држава, е знак дека треба да се почитува она што е потпишано. Таа има сила на меѓународен правен договор што е потпишан под покровителство на ЕУ“, рече Вучиќ, додавајќи дека приштинската страна се изјасни дека „тоа не било легитимно раководство во Приштина“.

„Вие мртви сериозни луѓе треба да го слушате тоа … Некој ви вели дека не сакам да го спроведам она што не ми се допаѓа, а она што ми се допаѓа ќе го правам со сила и погрешно ќе го протолкувам. Или како што сакам, Ако сакам. Некој може да ми објасни како е можно и каде има правда и логика, би сакал да го слушнам”, рече Вучиќ.

До меѓународната заедница: Доста ми е од приказната за двете страни

“Доста ми е од приказната за повиците до двете страни да се воздржат од провокации, и што направи Србија и како ја испровоцира Приштина“, ја праша претседателот на Србија, Александар Вучиќ, меѓународната заедница.

На вонредна прес -конференција, претседателот Вучиќ ја праша и меѓународната заедница што згрешила Србија, што направила и со што се заканувала на Приштина.

„Доста ми е од приказната за повиците кон двете страни … Што направи Србија, кажете ни што згрешивме, што направивме, што се заканивме? Што е она што го направивме против нив? Освен што зборуваме дека не ги почитуваме како држава, во што е разликата и што е и е причината зошто разговараме и преговараме “, посочи Вучиќ.

Тој посочува дека меѓународната заедница не направила никаков потег и не посочила се што направила приштинската страна.

„Зошто не можете да ја кажете вистината?“, повторно ги праша Вучиќ претставниците на меѓународната заедница.

Тој посочува дека од нив пристигнале „наводно компромисни предлози“ и додаде дека тие мислат дека „трпението на Србија е безгранично, иако сака мир и зачувување на мирот без граници“.

Тој рече дека Србија секогаш ќе знае како да го заштити својот народ и повторно ја праша меѓународната заедница уште колку оружје мора да биде насочено кон српскиот народ „со голи раце“ во Косово и Метохија.

„Дали ќе испратите некој друг вооружен против Србите?“, праша Вучиќ.

Разговорот меѓу Вучиќ и Лајчак траел еден час

Средбата меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, траеше еден час.

Лајчак е во дводневна официјална посета на Белград.

Како што беше претходно најавено, темата на состанокот требаше да биде актуелната ситуација во врска со спроведувањето на договорите постигнати во дијалогот меѓу Белград и Приштина и напредокот во преговорите за договор за сеопфатна нормализација на односите, но јасно е дека настаните во северно Косово го одреди текот на разговорите со Лајчак.

Како што изјави денеска за Танјуг, портпаролот на ЕУ, Петер Стано, Мирослав Лајчак разговарал со политичките лидери на Косово за актуелната ситуација во последните часови.

Како што беше планирано, Лајчак во Белград ќе се сретне со претставници на меѓународната заедница во Белград, како и со претставници на бизнис заедницата и граѓанското општество.

„Го предупредив Лајчак уште на Блед, му предочив разни опасности“

На прес-конференцијата по средбата со Лајчак, претседателот Вучиќ рече дека разговарал со специјалниот претставник на Европската унија за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, во Блед за фактот дека следуваат многу опасности, но никој не го слуша тоа бидејќи она што лично не влијае на луѓето, луѓето му посветуваат помалку внимание.

„Дури и тогаш објавив разни опасности“, рече Вучиќ, одговарајќи на прашањето на новинарите дали Лајчак знаел за утринската акција на Росу на северот на Косово и Метохија.

„Вечерва ви кажувам дека ова за што зборуваме е помалку опасна работа од другите опасни работи што тие ги планираа, но треба да престане и ќе се каже дека нема да не присилите да го прифатиме со тактиката на освоена земја” тој рече.

Како што изјави тој, тие прават нешто незаконски, па ние велиме дека одиме на компромис, половина за нив, половина за нас.

“Убаво смисливте. Дали сами го смисливте тоа или ви помогна некој. Ние нема да учествуваме во такви разговори и преговори”, рече претседателот на Србија.

Вучиќ рече дека нема да можат да користат сила.

„Конечно некој во Европа ќе мора да ни каже дали има договор од Брисел или не“

„Некој во Европа мора конечно да ни каже дали постои Бриселскиот договор или не, а не дека Приштина го применува само она што и одговара, и ние мора да го добиеме тој одговор брзо, бидејќи нашето трпение не е неограничено“, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Одговарајќи на прашањата на новинарите на вонредната конференција за тоа дали Србија има некаква „поддршка“ во Европа во овој момент, Вучиќ одговори дека земјата се потпира на сите оние кои не го признаа т.н. Косово, и како што рече, да бидам искрен и кон Бриселскиот договор.

„Или договорот од Брисел ќе биде целосно имплементиран или убаво ќе им кажат на нашите луѓе дека не постои. Ако не постои, нека бидат информирани, а не дека Приштина толкува и прави што сака, додека она што им одговара на Србите, не сакаат да го спроведат “, рече Вучиќ.

Тој рече дека „не може да биде така“ и дека „некој во Европа конечно ќе мора да го каже тоа“.

Вучиќ додава дека во тој случај нема српски судии, обвинители или многу други работи.

“Мораме да го добиеме тој одговор многу брзо, бидејќи нашето трпение не е неограничено. 3076 дена се без ЗСО и ние молчиме и страдаме за мир. Време е да ни каже дали има договор од Брисел или не”, рече Вучиќ

Тој посочува дека ако го има само за Србија, а не за другата страна, тогаш, како што вели, нема да важи ниту за нив.

Вучиќ рече дека оние кои имаат влијание врз Приштина треба да размислат за последиците од евентуалното непостоење на Бриселскиот договор и „враќање назад неколку години“

Какви мерки може да наметне Србија врз Приштина?

Претседателот Вучиќ изрази надеж дека Приштина нема толку да ја испровоцира Србија да воведе „економски мерки“, бидејќи, како што посочува, тој се уште се залага за отворен регион и по секоја цена ја брани идејата за економско поврзување.

Одговарајќи на прашањата на медиумите за прецизирање какви мерки Србија може да воведе за Приштина, Вучиќ рече дека се надева дека тие нема да се случат, но дека не треба да дозволиме понатамошно понижување на Србија.

“Што се однесува до мерките, јас не ги најавувам и нема да ги најавам, бидејќи се надевам дека нема да ги примениме. Знаете колку сум за отвореност на сите административни линии и граници во регионот и таа идеја ја бранам насекаде, бидејќи нашите економиите во регионот мора да се поврзат“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека економијата е најважната заедничка работа за сите во регионот и најважниот заеднички именител за секого.

„Но, не можете да дозволите некој да ја понижи вашата земја“, рече Вучиќ.

Тој вели дека Србија веќе доживува „мерки“ од Приштина, и праша како вакцините од централна Србија треба да се испратат до Косовска Митровица доколку не се пуштат на административниот премин со таблички на Рашка, Крагуевац или Белград.

Меѓутоа, Вучиќ вели дека Србија и овојпат ќе успее да им помогне на своите луѓе, како што тоа го направи кога Приштина воведе такси од 100 проценти.

„Ги најдовме начините на кои им носевме стока на нашите луѓе и се друго, најдовме тогаш, ќе најдеме и сега, бидејќи наша работа е да им помагаме на нашите луѓе“, заклучи Вучиќ.

 

Јањиќ: Лајчак не ја исполни задачата

Претседателот на Управниот одбор на Форумот за етнички односи, Душан Јанјиќ, за „Блиц“ посочува дека Лајчак веќе долго време покажува дека не е на висина на задачата.

– Ќе потсетам дека Лајчак цело време тврди дека владата на Курти ги укина даноците за суровини од централна Србија и БиХ, и тоа не е точно. Владата на Курти само ги суспендираше. Сега гледаме дека Курти продолжува со таа политика на реципроцитет и Лајчак не може да го спречи да го стори тоа. Тоа е предигра на Курти за сериозна криза во Косово – нагласува Јањиќ.

Како што вели, Лајчак не ја спроведува официјалната политика на Европската комисија.

– Политиката на ЕУ не е политика на реципроцитет туку на дијалог, нормализација и помирување. Политиката на реципроцитет двапати ја доведе Европа во војна. Европа отсекогаш доживувала таква политика во војните – нагласува Јањиќ.

Тој смета дека Лајчак со своите постапки ги потценува локалните политичари.

– За време на посетата на Приштина, тој разговараше со претставниците на владата и опозицијата, додека во Белград се сретна само со Вучиќ и директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Петро Петковиќ. Тој од разговорот ги исклучи и бизнисмените кои се најпогодени од лошите односи меѓу Белград и Приштина. Тој дури и не разговара со граѓанското општество. Покрај тоа, тој ја скрати посетата на Белград. Се ова укажува дека самиот Лајчак е проблем и дека тој всушност интервенирал во оваа криза – оценува Јањиќ.

Попов: Дијалог сличен на оној во времето на Могерини

Директорот на Центарот за регионализам, Александар Попов, за „Блиц“ посочува дека дијалогот меѓу Белград и Приштина за време на Лајчак изгледа слично како кога високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност беше Федерика Могерини.

– Времето истекува, и нема напредок во преговорите. Сеуште можеме да ги слушнеме само цврстите ставови на Албин Курти дека е можно да се преговара исклучиво за меѓусебно признавање на Косово, што Вучиќ воопшто не го прифаќа. И сите други прашања се во втор план – нагласува Попов.

Како што вели, клучното прашање е северот на Косово.

– Како што Белград мора да биде свесен дека не може да контролира делови од Косово јужно од Ибар, така и Приштина мора да знае дека не може да го интегрира северно Косово без конфликт или војна. Со такви акции, Курти се обидува чекор по чекор да навлезе во северниот дел на Косово, и очигледно ја има поддршката од САД сега во времето на Џо Бајден, но тоа е опасна игра. Малку е веројатно дека тој ќе може да го постигне тоа без согласност на Белград и Брисел – проценува Попов и додава дека сите други прашања се скоро решени преку бриселскиот дијалог, освен „прашања за имотот и енергетскиот систем“.

„Белград не сака директна конфронтација“

Претседателот на Управниот одбор на Форумот за етнички односи, Душан Јањиќ, смета дека кризата на северот на Косово нема да ескалира.

– Колку што можам да видам, Белград не сака директна конфронтација со Приштина, туку бара од Брисел да го реши проблемот, што според мене е добра одлука. Од друга страна, Курти прави вакви потези со цел да победи на локалните избори во октомври. Затоа преговорите треба да бидат прекинати за време на изборната кампања, како што тоа го правеше Брисел претходните години – нагласува Јањиќ.

ЕУ: Намалување на тензиите веднаш

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, ги повика Белград и Приштина веднаш да ги намалат тензиите и да се воздржат од еднострани потези.

Тој додава дека специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, моментално е во Белград, каде што ќе се сретне со претседателот Вучиќ, и дека Лајчак разговарал со политичките лидери во Косово за ситуацијата во последните часови.

Одговарајќи на прашањето на Танјуг за состојбата на административните премини меѓу северно Косово и Централна Србија, Стано рече дека слободата на движење е еден од темелите на ЕУ и оти се очекува Белград и Приштина да ја промовираат таа слобода во регионот.

“Ги повикуваме двете страни да се воздржат од еднострани акции и да ги намалат тензиите, веднаш. Исто така, ги повикуваме двете страни да ги разгледаат сите прашања преку дијалог во Брисел и да го користат како платформа за решавање на сите отворени прашања што ги имаат едни со други, вклучително и слободата на движење и масите “, вели Стано.

„ЕУ очекува Косово и Србија да изградат атмосфера погодна за помирување, регионална соработка и благосостојба на своите граѓани. Ова е клучно за постигнување сеопфатен правно обврзувачки договор, кој го посредуваме и што ќе овозможи конечна нормализација на односите меѓу Србија и Косово “, заклучи Стано.

На прашањето на Танјуг зошто ЕУ секогаш ја користи формулацијата „двете страни“ кога повикува на воздржување од еднострани дејствија, кога е очигледно кој ги спроведува таквите дејствија, портпаролот на ЕУ рече дека секоја тензија настанала како „акција или реакција на нешто “.

„Во текот на историјата на дијалогот и односите меѓу Белград и Приштина, видовме меѓусебни обвинувања. Затоа нагласуваме дека сите отворени прашања се решаваат преку дијалог со посредство на ЕУ и тоа се однесува на двете страни. Тоа е еден начин напред. Напротив, ќе има постојано соочување, и тоа не го сакаме во нашето непосредно соседство “, заклучува Стано.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата