Што навистина САКА српската опозицијата, што ги натера и европратениците да го напуштат дијалогот

20.09.2021
Vesnik.com
Што навистина САКА српската опозицијата, што ги натера и европратениците да го напуштат дијалогот

Она што го сака опозицијата во Србија е прашање на кое не успеаја да одговорат ниту претставниците на владата, ниту претставниците на Европскиот парламент, но, што е најчудно, ниту оние што ја претставуваат таканаречената српска опозиција.

Бидејќи во понудениот документ, беа исполнети барањата на опозицијата и и беше дадена можност да ги зајакне своето присуство во РЕМ, како и да се приклучи на новото надзорно тело што ќе ја следи работата на медиумите, бидејќи тие се противеа на работата на РЕМ со месеци.

Документот на европратениците беше отфрлен од Партијата на слободата и правдата на Драган Ѓилас, Народната партија на Вук Јеремиќ, Движењето на слободните граѓани, Движењето за промени, Демократската партија.

Условување

Социологот Владимир Вулетиќ смета дека меѓупартискиот дијалог видел обиди на опозицијата да го условува нивното учество на изборите со наметнување правила што им одговараат во моментот.

– И тие правила и закони постојат повеќе од 30 години и се применуваат дури и кога актуелната власт беше опозиција, а дел од сегашната опозиција беше власт. Се разбира, сите се за фер избори, но не ми е јасно што бараат некои партии. Слушајќи го Ѓилас, кој излезе од дијалогот, но не кажува дали тоа значи бојкот, ми се чини дека тој и некои други бараат пазар. Како, не сме среќни, но сепак играме. Суштинскиот проблем е во нереалните барања на опозицијата. Не гледам ништо јасно освен обидот да се наметнат правилата за кои опозицијата мислеше дека ќе им одговараат преку борбата за изборни услови. И сега имаме работа со условување на делот од опозицијата дека, доколку не се задоволни, ќе ги бојкотираат изборите. Крајно необично – вели Вулетиќ.

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, откри дека европратениците почнале да го напуштаат дијалогот, прво Кнут Флекенштајн, а потоа и Тања Фајон.

– Станаа разочарани од однесувањето на опозицијата, пред се на Драган Ѓилас и Вук Јеремиќ. Тие двајца уште порано го напуштија дијалогот – изјави вчера Дачиќ.

Лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, за ТВ Прва изјави дека „европратениците почнаа да го напуштаат дијалогот за време на неговиот говор“, кога тој рече дека се согласиле за договорот што го предлагаат на опозицијата со властите во Србија.

– Зошто некои европратеници скокнаа од столчињата за време на мојот говор? Реков дека склучија договор со нашата влада, дека заклучоците се последица на договорот меѓу владата и европратениците – тврди Обрадовиќ.

Сега ниту Фајон не е добра

Сепак, одговорот дојде од потпретседателот на Главниот одбор на СНС, Александар Шапиќ:

– За дел од опозицијата, парламентарците на ЕУ беа единица мерка, а од вчера, тие не се добри ниту за нив! Како филм „Развојниот пат на Бора Шнајдер“, така го имаме „Развојниот пат на Тања Фајон“ – од симбол на вистината и правдата, стана ирелевантна и “поткупена од Вучиќ“.

Приговори за однесувањето на опозицијата изрази и ко-претседателката на Партијата на модерна Србија, Татјана Мацура, која смета дека опозицијата наметнала обврска врз владејачкото мнозинство да исполни дел од своите барања:

– Опозицијата, за прв пат од 2019 година, кога преговорите со владата објективно продолжуваат со посредство на ЕП, има доказ дека успеала да постигне нешто „опипливо“ преку дијалог, дека не е мала и дека во владата сигурно имаат главоболка од нивното спроведување.

Бошко Јакшиќ: Бојкотот ќе биде политичко самоубиство

Новинарот Бошко Јакшиќ вели дека повеќето од „бојкотот на опозицијата“ сфатиле дека бојкотот ја извршил својата функција на последните избори и дека повторувањето на бојкотот би било политичко самоубиство.

Тој за Фонет изјави дека се надева оти опозициските политичари ја разбраа одговорноста пред нив, особено за изборите во Белград.

Како што нагласи, неопходно е да се концентрираат на европратениците, со цел изборите да се одржат во согласност со постојните законски прописи.

Ѓилас би демонстрирал: Јас сум прв за улица

Лидерот на Партијата на слободата и правдата, Драган Ѓилас, вчера изјави дека е за излегување на улица, односно демонстрации против владата.

Јас сум првиот човек што протестираше, јас ги водев и студентските протести во 1992 година, бев на 9 март, во 1996 година бевме секој ден, на 5 октомври бев на улица … Јас прв излегов на улица. Имаме време за корона, имате 8.000 заразени дневно, имате се што се случува. Мораме да размислиме за сите овие работи и што точно добиваме. Протест, демонстрации на улица, апсолутно да – рече Ѓилас на Н1.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата