ПОСЛЕДНАТА ЖЕЛБА НА МАРИНА ТУЦАКОВИЌ ГО КИНЕ СРЦЕТО…

20.09.2021
Vesnik.com
ПОСЛЕДНАТА ЖЕЛБА НА МАРИНА ТУЦАКОВИЌ ГО КИНЕ СРЦЕТО…

Марина Туцаковиќ почина на 19 септември, после тешко боледување, во 68. година.

Таа пред смртта, на своите најблиски им соопштила дека сака да биде погребана покрај својот син Милош на Новите гробишта, а не во Алеја на заслужни граѓани, пренесува Пинк. рс.

За потсетување, Марина пред 13 години 1 декември. го загубила синот Милош Радуловиќ. Марина Милош го пронашла мртов во семејната куѓа во центар на Белград, а погребан бил после три дена на Новите гробишта. Марина за својот починат син само еднаш зборувала…

– Влегов во неговата соба и затекнав што затекнав. Тогаш Милош имаше 24 години. На први декември се случи тоа. Секогаш имав страв дека нешто ќе му се случи. Ќе оди вашето дете на екскурзија и се плашете како ќе стигне. Секогаш имате страв за лица кои ги сакате – рекла Марина минатата година.

– Интересно, јас таа ноќ… Тој беше весел, толку многу се смеевме, неможев навистина да имам лошо претчуство. Колку стравови имав порано… И ете баш тогаш се случи тоа на што тогаш воопшо не се надевав. Тоа не го очекував…

Кога Марина го пронашла својот син, веќе имал модри прсти. Ден пред тоа ништо не претскажувше на трагедија, а кога утрото дојде брза помош, констатираше смрт.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата