41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

18.09.2021
Vesnik.com
41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 274, Куманово – 52, Кавадарци – 25, Велес – 17, Прилеп – 15, Битола и Штип –по 14, Кочани – 13, Тетово – 12, Охрид – 11, Гостивар – 8, Струмица, Кичево и Радовиш – 7, Струга, Ресен, Крива Паланка, Пробиштип и Валандово – по 6, Неготино – 5, Гевгелија и Демир Хисар – по 4, Делечево, Виница и Кратово – по 3, Свети Николе, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 2, Берово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1 лице. Регистрирани сe 245 оздравени пациенти од: Скопје – 176, Куманово – 19, Струмица и Ресен – по 8, Кавадрци – 6, Прилеп и Битола – по 5, Кичево – 4, Штип – 3, Велес, Тетово и Гостивар – по 2, Кочани, Радовиш, Пробиштип, Демир Хисар и Свети Николе – по 1 лице.

Пријавени се 41 починато лице: 23 починати лица од Скопје (84г, 82г, 81г, 79г, 78г, 77г, 75г, 73г, 71г, 68г, 68г, 66г, 64г, 62г, 62г, 62г, 60г, 56г, 52г, 47г, 31г, 23г и 18г), 4 починати лица од Тетово (82г, 81г, 76г и 69г), по 3 починати лица од Куманово (71г, 69г и 66г) и Кичево (84г, 81г и 63г), по едно починато лице од Прилеп (66г), Гостивар (83г), Битола (72г), Струмица (75г), Охрид (78г), Струга (45г), Кавадарци (79г) и Дебар (54г) Од пријавените 41 лице, 36 се починати во болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови.

Направени се 5.589 тестови преку: ИЈЗ-256, ЦЈЗ Скопје-74, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-62, ЦЈЗ Тетово–72, ЦЈЗ Куманово-78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–62, Жан Митрев (Филип Втори)-177, Авицена-326, Биотек-378, Систина-89, лабораторија Лаор-375, Синлаб-41, Ремедика-14, Плодност–82, Генеа-21, Никоб лаб-657, ВФВ Медикал-86, Ели Медика-140, Ројал Медика –63, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.451.

Досега во земјата се направени вкупно 1.248.079 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.549 бројката на оздравени пациенти е 166.851, на починати е 6.437, а бројот на активни случаи изнесува 13.261.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 80821, Активни 5869 Куманово 11005 948 Тетово 10733, Активни 1057 Прилеп 8892, Активни 283 Гостивар 7920, Активни 574 Битола 6925, Активни 250 Велес 6022, Активни 289 Охрид 5793, Активни 663 Кавадарци 5727, Активни 207 Струмица 5593, Активни 509 Штип 5543, Активни 247 Кичево 3872, Активни 480 Струга 3753, Активни 662 Кочани 3126, Активни 139 Гевгелија 2350, Активни 73 Неготино 2295, Активни 44 Свети Николе 1815, Активни 112 Ресен 1503, Активни 109 Радовиш 1475, Активни 118 Дебар 1442, Активни 149 Крива Паланка 1345, Активни 53 Берово 1193, Активни 50 Делчево 1107, Активни 67 Виница 1004, Активни 46 Пробиштип 893, Активни 45 Валандово 785, Активни 36 Богданци 543, Активни 21 Кратово 525, Активни 56 Крушево 518, Активни 15 Македонски Брод 460, Активни 33 Демир Хисар 424, Активни 15 Демир Капија 406, Активни 4 Пехчево 310, Активни 12 Македонска Каменица 292, Активни 22 Дојран 139, Активни 4

makfax.com.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата