Еден ден по посетата, одекнуваат пораките што ги пренесе канцеларката

Меркел го напушти Белград, Вучиќ: Положивме еден испит, уште многу има пред нас (ВИДЕО)

14.09.2021
Vesnik.com
Меркел го напушти Белград, Вучиќ: Положивме еден испит, уште многу има пред нас (ВИДЕО)

Германската канцеларка Ангела Меркел утрово го напушти Белград, а од аеродромот „Никола Тесла“ беше придружувана од претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Претседателот Вучиќ уште еднаш и се заблагодари на Меркел за нејзината посета, и посака среќен пат на германски јазик.

Канцеларката им се заблагодари на своите домаќини за гостопримството.

„Големите водачи се запаметени по своите дела, кои се резултат на јасна визија и волја. Така ќе се памети вашето лидерство. Србија е вашиот втор дом. Ќе се видиме наскоро!” напиша Вучиќ на Инстаграм „будуќнострбијев“ со фотографија и видео од аеродром.

Ангела Меркел вчера пристигна во посета на Србија, а за неа беше подготвен свечен прием пред Палатата на Србија.

Следуваше тет-а-тет средба со претседателот Вучиќ, по што следеше гала вечера подготвена од претседателот во нејзина чест.

Вучиќ, инаку, во текот на посетата во неколку наврати и се обрати на Меркел на германски јазик, со цел да покаже дека го одржал ветувањето дека ќе започне да го учи тој јазик.

Од внатрешната политика, неизбежното прашање за Косово и Метохија; од економски теми и двојно образование до европскиот пат, бројни теми беа на маса пред Меркел и Вучиќ.

Некои од нив одекнаа во јавноста, некои, тврдат експертите, допрва треба да се разговараат, а пораките што ги пренесе германската канцеларка допрва ќе се анализираат.

Според аналитичарите, посетата на германската канцеларка Ангела Меркел е еден од најважните настани за Србија, а фактот што таа го избра една недела пред изборите во Германија е показател колку овој регион е важен и за нив.

Прашањето за Косово и Метохија и европскиот пат на Србија

Косовскиот јазол е секако неизбежна тема. Позицијата на Германија по ова прашање е позната, како и позицијата на Белград.

На прашањето на германската новинарка канцеларка Меркел дека пред 10 години, кога таа беше во Белград, на дневен ред беше дека Србија мора да го признае Косово доколку сака да влезе во ЕУ, и дали тоа е неизбежен услов, таа нагласи дека некои прашања ќе да се решат на крајот од овој процес.

Таа потсети дека не сите членки на ЕУ го признаа Косово, но дека ова е прашање што мора да се реши за Србија да добие согласност од сите членки за членство.

– Нема смисла да се зборува за крај на еден процес пред да се решат други проблеми. Ова прашање нема да исчезне, мора да се реши. Но, јас сум за патоказот каде што сите други прашања се решаваат прво. Се надевам дека ќе имаме нов напредок и во процесот околу Косово – објасни таа.

Таа рече дека Германија, врз основа на својата историја, многу добро знае дека е потребно време за решавање на ваквите прашања и потсети колку долго траеше обединувањето на Германија, се додека не постигнавме договор.

Од друга страна, Вучиќ јасно рече дека се знае дека нема да има пристап во ЕУ без признавање на Косово.

– “Не го криеме тоа од нашата јавност. И вечерва, кога сите не следат, нема да се одречам од нашите сознанија со ниту еден збор. Затоа водиме дијалог на сериозен начин. Србија е подготвена да разговара за сите компромисни решенија, да разговара за односите, а пред тоа да се согласи да има слободен проток на стоки, услуги, пари и луѓе, да ги зближи луѓето, бидејќи тогаш ќе биде полесно да се најде решение“. тој додаде.

– Ако прашањето е дали сме свесни дека нема да влеземе во ЕУ пред да го решиме косовското прашање – апсолутно е јасно – рече тој.

Владеење на правото

Германската канцеларка се осврна на прашањето што е една од главните теми меѓу европските службеници, а тоа е владеење на правото.

Нејзината порака, иако не ја кажа директно, се однесува на проблемот со владеењето на правото што постои.

– Разговаравме за реформи, за отворање нови поглавја во процесот на пристапување. Важно е да се постигне напредок во областа на правниот систем. Претседателот ги претстави своите планови и даде ветувања – рече Меркел.

Ископување на литиум

Дека приказната за ископување литиум во Србија надалеку се слушна, потврди самата Меркел, која рече дека доколку се реализираат ископувања на литиум во Србија, „се мора да се направи во согласност со највисоките стандарди, заштитувајќи ја животната средина“.

– Ако целиот свет е заинтересиран за тоа, заинтересирана е и Германија – рече Меркел.

Во превод, и Германија има интерес, пишува Блиц.

Особено што, како што самата Меркел изјави, има голем број германски инвестиции во Србија во областа на автомобилската индустрија, додека литиумот е важен за идната мобилност и производство на батерии.

– Србија има нешто што навистина вреди. Се разбира, постои загриженост дали експлоатацијата ќе се изврши во согласност со еколошките стандарди. ЕУ има добри стандарди за одржливост. Тоа не е само прашање на германските интереси, тоа е прашање со кое ќе се занимаваат земјите -членки на ЕУ, бидејќи зачувувањето на животната средина во Европа е навистина важно прашање – рече Меркел.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;