Ова го чекаме: Redmi 10 Prime е МОНСТРУМ

04.09.2021
DPL
Ова го чекаме: Redmi 10 Prime е МОНСТРУМ

Најновиот додаток на Redmi линијата телефони е Redmi 10 Prime, кој е официјализиран во Индија. Смартфонот има слични спецификации како глобалниот Redmi 10, а разликата е во тоа што Prime користи поголема 6000mAh батерија.

Redmi 10 Prime има 6.5-инчен LCD екран, со 90Hzосвежување и FHD+ Резолуција. Na задната страна се наоѓа 50MP главна камера, со f/1.8 отвор на бленда, а тука се и 8MP ултраширокиот сензор и два 2MP модула (макро и длабочински).

Уредот го покренува MediaTek Helio G88 чипсет, во комбинација со 4/6GB RAM и 64/128 GB простор за складирање. Батерија од 6000mAh го напојува Redmi 10 Prime, а во пакетот пристигнува 18W USB-C полнач. Prime може да се користи и како power-bank за полнење на другите уреди @9W.

За софтверска поддршка е задолжен MIUI 12.5, заснован на Android 11. Redmi 10 Prime пристигнува во Phantom Black, Astral White и Bifrost Blue боите.

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;