СЕ ЌЕ БИДЕ АВТОМАТИК: Фолксваген ќе ги укине мануелните менувачи до 2030 година

29.08.2021
СЕ ЌЕ БИДЕ АВТОМАТИК: Фолксваген ќе ги укине мануелните менувачи до 2030 година

Рачниот пренос е вид во исчезнување.

Додека се подготвуваме да влеземе во електричната ера, епитафот е напишан и за рачни преносни системи.

Некои производители имаат намера да го остават склопот на педалите на спојката во рамките на традиционалниот погонски систем сега, пред целосно да се префрлат на електричниот опсег.

Фолксваген, исто така, се чини дека потпишал „смртна казна“ за рачниот менувач, се наведува во извештајот на Auto Motor und Sport.

По дизелгејт аферата, која многу ја чинеше германската компанија, пред електричната иднина, која исто така нема да биде воопшто евтина, Фолксваген е заинтересиран да ги намали трошоците во поголема мера од кога било досега.

DSG има предност во однос на рачните единици и со постепената елиминација на третата педала започнува во 2023 година.

Следната генерација на модели на VW ќе продолжи да се потпира на бензински и дизел мотори, но некои, како новиот Tiguan кој пристигнува во 2023 година, ќе можат да се нарачаат исклучиво со автоматски менувач.

Истото важи и за ревидираниот Passat, кој влегува на сцената истата година, очигледно достапен исклучиво во каросериска конфигурација.

Германското издание смета дека рачниот менувач ќе биде минато до крајот на деценијата.

Впрочем, дотогаш, целата понуда на Фолксваген може да биде чисто електрична.

Иако не се споменува во извештајот на Auto Motor und Sport, овој потег на VW сигурно ќе влијае на сестринските модели под покривот на концернот, со ознаки на Škoda, Seat и Audi.

Премиум брендот од Инголштад веќе се обврза дека ќе стартува исклучиво електрични автомобили почнувајќи од 2026 година.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата