САД со злато и нов светски рекорд на 4Х100 метри мешанo

01.08.2021
САД со злато и нов светски рекорд на 4Х100 метри мешанo

Штафетата на САД во состав Рајан Марфи, Мајкл Ендру, Калеб Дресел и Зак Епл го освои златниот медал, а воедни и постави нов светски рекорд од 3 минути 26 секунди и 78 стотинки во дисциплината 4Х100 мешано на Олимписките игри во Токио.

Сребрениот медал и припадна на штафетата на Велика Британија, трета беше Италија 3.29.17 минути.

 

sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата