Skip to main content
x

20 Jul 2021 - 13:40
redakcija
Статија

Срѓан Лалиќ (36) е член на криминалната група на  Вељко Беливук и Марко Миjковиќ. На последните објавени фотографии од нивните ужасни злосторства за измачување на жртвите, е и тој исто така, а пред да стане криминалец, тој наводно бил ИТ експерт, пренесува Курир.

Лалиќ позирал покрај искасапените тела на жртвите, а бил задолжен за набавка на мобилен телефон со апликацијата Скај, преку која членовите на групата си испраќале едни на други ужасни фотографии од злосторството.

Лалиќ беше поврзан со најмалку три убиства. На една од фотографиите прикажани на српската телевизија, Лалиќ и Веља Невоља позираат покрај измачен и врзан млад човек кој подоцна беше убиен.

– Лалиќ беше уапсен на 4 февруари. Отпрвин се сомневаше дека неговата улога е само да обезбеди телефон со апликацијата Скај за шифрирана комуникација, хостирање на регистрација и перење пари, бидејќи тргуваше со биткоини. Сепак, истражителите биле шокирани кога дознале дека компјутерски експерт бил среќен што ја држел измачената жртва за главата – открива изворот на Курир.

Според него, иако се обидел да се претстави како компјутерски експерт, откако собрал бројни докази, Лалиќ е поврзан со бруталното убиство на Александар Глигоријевиќ, Лазар Вукичевиќ и Милан Џепоја. Да потсетиме, тројцата исчезнаа и последен пат беа видени живи во куќа во Ритопек. Во викендичката, за која се сомневаат дека членовите на групата Беливук ја мачеле, а потоа ги ликвидирале киднапираните, биле направени фотографии на кои Лалиќ и Беливук позираат со човек кој претходно бил брутално малтретиран.