Skip to main content
x

18 Jun 2021 - 14:20
redakcija
Статија

Кејтлин Фладагер (27) е мајка на две деца и редовно пуши марихуана, за која тврди дека „и помага да биде подобар родител“.

Меѓутоа, кога оваа Канаѓанка го објави тоа на социјалните мрежи, пристигнаа илјадници коментари во кои луѓето ја осудија за нејзините постапки.

Во Канада, употребата на марихуана е легализирана, но повеќето луѓе сепак сметаат дека постапките на оваа мајка се најмалку неодговорни.

Корисниците на социјалните мрежи ја опишаа како „мајка без мозок“ и „лоша мајка“, но Кејтлин наскоро одговори на нивните коментари:

– Знаев дека критиките, скептицизмот и прашањата ќе ме поздрават. Но, во мојот случај, сето тоа вреди, ако можев да покажам барем на една личност малку полесен и поприроден начин за решавање на проблеми со менталното здравје – напиша Кејтлин.

Таа додаде дека сака да ја сруши предрасудата дека марихуаната е исклучиво лоша навика.

Сепак, повеќето луѓе кои ги виделе биле шокирани од изборот на оваа мајка и веруваат дека нејзиното однесување може лошо да влијае на децата што ги воспитува.

– Се надевам дека ќе дојде време кога нема да ме гледаат чудно и да ме судат за пушење трева. Прифаќам груби коментари, шеги и клевети. Благодарение на марихуаната, пијам помалку алкохол – рекла Кејтлин.

Забременила со момче од средно училиште кога имала 18 години, а парот сега има две деца, Адријана и Џек.

Кејтлин истакна дека марихуаната всушност и помага да стане подобра мајка на своите деца.

– Никогаш немав доволно трпеливост за моите деца. Тревата ме прави порелаксирана и одморена. Јас користам наместо антидепресиви – изјавува оваа Канаѓанка.