(Видео) Макрон: Заслужувате да ги почнете преговорите со ЕУ

10.06.2021
Vesnik.com
(Видео) Макрон: Заслужувате да ги почнете преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во Париз се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон. Посредбата тие одржаа заедничка прес-конференција, на која меѓудругото францускиот претседател истакна дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство со ЕУ.

„Тука сум да помогнам за да се изнајде решение со Бугарија“ додаде Макрон.

Заев е во работна посета на Франција, придружуван од Никола Димитров и Бујар Османи.

makfax.com.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;