Затворен хотелот во кој беше сместена германската делегација на Г7 во Лондон поради ковид

10.06.2021
Vesnik.com
Затворен хотелот во кој беше сместена германската делегација на Г7 во Лондон поради ковид

Хотелот, кој го користеа членовите на германската делегација на самитот Г7 во Англија, беше затворен затоа што неколку членови на персоналот биле позитивни на Ковид-19, објави „Скај Њуз“.

Британската телевизија ги цитираше сопствениците на хотелот, кои рекле дека можат да потврдат дека луѓе од нивниот тим во Педн Олва, Сент Ив се позитивни на коронавирус, објави „Ројтерс“.

„ По обемни дискусии во последните неколку дена со „PHE (англиско јавно здравје) и Советот на Корнвол, решивме хотелот целосно да го затвориме“, велат сопствениците на хотелот.

Во порака на својата веб-страница, хотелот наведува: „Жал ни е, привремено сме затворени“.

makfax.com.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;