Првиот авион на Ер Монтенегро слета во Белград

10.06.2021
Vesnik.com
Првиот авион на Ер Монтенегро слета во Белград

Утрово црногорскиот министер за економски развој Јаков Милатовиќ од Подгорица со првиот авион на новата црногорска авиокомпанија Ер (Air) Монтенегро слета утрово на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, со што е означен почеток на комерцијални летови.со авионот од Подгорица.

По банкротот на Монтенегро ерлајнс, Владата на Црна Гора ја основаше авиокомпанијата ТоМонтенегро, која лета под брендот Ер Монтенегро.  (МИА)

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;