Не е секое овошје исто! Еве кое овошје е НАЈМАЛКУ, а кое НАЈМНОГУ калорично!

04.06.2021
Не е секое овошје исто! Еве кое овошје е НАЈМАЛКУ, а кое НАЈМНОГУ калорично!

Многу луѓе обожаваат да јадат овошје, но ако сте на одредена диета и сакате да изгубите неколку килограми, важно е да знаете дека не сите овошја се исти кога станува збор за калориите.

Погледнете кои плодови треба да ги избегнувате, бидејќи тие имаат повеќе калории, а кои ќе ви помогнат да ја достигнете целта:

Најкалорично овошје (kcal/100g):

Авокадо 160 Урми (свежи) 150 Банана 91 Калинка 82 Смоква 74 Грозје 70 Киви 61 Манго 60 Боровинки 58 Круши 57

Ниско калорични овошја (kcal/100g):

лимон 29 Лубеница 30 Јагоди 32 Диња 34 Праска 39 Цитрон 42 Капини 43 Слива 46 Портокал 47 Кајсија 48

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата