Skip to main content
x

4 May 2021 - 21:30
redakcija
Статија

Кошаркарската федерација на Македонија се подготвува за организацијата на првото издание на кошаркарскиот куп со името на прославениот македонски кошаркарски ас, „Благоја Георгиевски – Буштур“. КФСМ ќе биде домаќин на настанот во СРЦ „Кале“, каде најпрво девојките на 7 и 8 мај, а потоа и мажите од 14 до 16 мај ќе се борат за трофејот во националниот кошаркарски куп.

Попладнево комплетирани се имињата на сите учесници на завршницата. Кај мажите тоа се елипите на Работнички, МЗТ Скопје А., Пелистер, ТФТ, Гостивар, Еуро Никел, Куманово и ФМП Академија, додека кај дамите четирите клуба кои ќе се борат за куп-трофејот се: Бадел, Вардар, Крива Паланка и Баскет Кам.

sportmedia.mk