Преку ден ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност, која ќе биде поизразен на југот на земјата и во попладневните часови. Ќе дува слаб променлив ветер кој во текот на денот од северен ќе премине во јужен.Минималните температури ќе се движат од -2 до 6, а максималните од 16 до 22 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен претпладне северен ветер. Температурата ќе се движи од 3 до 21 степен.

Утре и во понеделник преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Нови локални врнежи од дожд ќе има од понеделник кон крајот на денот од југозапад, а преку ноќта врнежите брзо ќе се преместуваат кон север и исток. Поголеми количества воден талог ќе има во западните делови од земјата. Од недела попладне ќе започне да дува јужен ветер кој најсилен ќе биде во вторник.

извор: Makfax

Најчитани вести