Skip to main content
x

8 Apr 2021 - 16:10
redakcija
Статија

Иран потврди дека неговиот товарен брод МВ Савиз, закотвен на крајбрежјето на Јемен во Црвеното Море, бил нападнат и претрпел мала штета. Според Техеран, пловниот објект се користел како логистички центар за операции против пиратството, пренесува РТ.

Техеран го потврди нападот на МВ Савиз во вторникот, а Министерството за надворешни работи на земјата изјави дека претрпел само „мала штета“ за време на инцидентот.

„Експлозијата се случи во вторникот наутро во близина на брегот на Џибути и предизвика мала штета без жртви. Бродот беше цивилен и е стациониран таму за да го обезбеди регионот против пиратите“, рече портпаролот на иранското МНР, Саид Хатибзаде.

Портпаролот рече дека бродот бил користен како логистички центар за операции против пиратерија во Црвеното Море и Аденскиот Залив. Регионот е жариште на поморското пиратство, а пиратите од Сомалија постојано напаѓаат трговски пловни објекти и ги заробуваат за откуп.

Нападот во моментов е под истрага, рече Хатибзаде. Досега, Иран се воздржуваше од префрлање вина за нападот врз кој било ентитет или земја.

Инцидентот прво беше пријавен од медиумите во вторникот, а повеќе медиуми посочија кон Израел и го опишаа чинот како одмазда за претходните напади врз израелските пловни објекти за кои беше обвинуван Техеран.

Израел и Саудиска Арабија долго време тврдат дека МВ Савиз е „шпионски брод“ што го користат елитните сили на ИРГЦ како напредна база во регионот. Не беше веднаш јасно што точно удрило во бродот, а повеќето извештаи кои укажуваат на тоа дека станува збор за магнетна мина, а некои тврдат дека бројот бил торпедиран.

Инцидентот е последен во низата мистериозни напади врз товарни бродови и танкери што го мачат регионот со месеци и се интензивираа на почетокот на годинава. Кон крајот на февруари израелскиот брод „Хелиос Реј“ беше нападнат во Оманскиот Залив.

Во средината на март иранскиот товарен брод „Шахр-е Корд“ доживеа мала експлозија додека беше во Средоземното Море. Подоцна истиот месец, товарниот брод „Лори“ во сопственост на Израел, наводно, бил оштетен во сомнителен ракетен напад додека пловел во Арапското Море.

makfax.com.mk