Skip to main content
x

8 Apr 2021 - 12:00
redakcija
Статија

Обвинителството во Тирана ги обвини контролорите на летање на аеродромот „Мајка Тереза“ за злоупотреба на положбата, бидејќи со денови штрајкуваат поради намалување на платите и укинување на надоместоците.

Поради штрајкот на контролорите, од вчера сите летови се откажани.

Утрово армијата ја презеде контролната кула на аеродромот, а премиерот Еди Рама ги предупреди сите што нема да се вратат на работа до петок дека ќе бидат отпуштени, пренесува порталот „Егзит“.

Како што се наведува, Обвинителството ја одзеде работната документација и распоредот на работата на 65 вработени во контролата за летање, а во текот на ноќта во полицијата беа донесени 26 контролори, од кои 23 беа ослободени утрово.

Порталот „Еј-би-си њуз Албанија“ наведува дека се очекува повеќе контролори да бидат приведени на разговор.

makfax.com.mk