Skip to main content
x

6 Apr 2021 - 10:50
redakcija
Статија

Сите партии, со исклучок на „Демократска Бугарија“ и „Има таков народ“, загубија на парламентарните избори во Бугарија. Поради тоа во прашање се доведе формирањето на владата.

Речиси сите партии кои влегоа во парламентот не сакаат да коалицираат со Борисов и неговата ГЕРРБ.  БСП би ја поддржала владата на второпласираната партија на парламантерните избори во Бугарија, од неделата, на шоуменот Слави Трифонов – „Има таков народ“, во која би влегле и „Стани! Излези!“ на поранешниот правобранител на земјата, Маја Манолова, и „Демократска Бугарија“ на поранешниот министер за правда, Христо Иванов, изјави за Нова ТВ пратеникот на БСП, Христо Проданов.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на Проданов, доколку сите партии изјавија дека се „за“ смена на владата на премиерот Борисов, тогаш може да се зборува за поддршка на владата со мандат на партијата „Има таков народ“.

Проданов ја потврди намерата на неговата партија да не ја поддржува владата на ГЕРБ во каква било форма. Според него, доколку е потребно, може да се оди и на нови избори во Бугарија.

Што се однесува до поддршката на БСП за претседателот Румен Радев за нов претседателски мандат на изборите на крајот на годината, проданов кажа дека е речиси 99 отсто убеден дека членовите на БСП ќе ја поддржат сегашната претседателска двојка, бидејќи како што им се допаѓа работата на лидерката на БСП, Корнелија Нинова, така им се допаѓа и работата на Румен Радев и Илијана Јотова.