Светските новински агенции известија за предвремените парламентарни избори во Косово , додавајќи дека веројатната победа на движењето Самоопределување ги комплицира напорите на Западот да го реши спорот меѓу Белград и Приштина, како и дека преговорите за нормализирање на односите меѓу двете страни не биле на списокот со приоритети на која било партија.

По повод изборите во Косово и Метохија, британската новинска агенција Ројтерс оцени дека движењето Самоопределување е на чекор до победа, оценувајќи дека ваквиот резултат „ги комплицира напорите на Западот да го реши повеќедеценискиот територијален спор со Србија ”

– Лидерот на Самоопределување Албин Курти, кој беше премиер на Косово пет месеци минатата година, освои мнозинство засновано врз ветувања за борба против раширената корупција, но и поради ставот дека нема да има компромис во дијалогот со Србија, која изгуби контрола на Косово во 1999 година.

„По бомбардирањето на НАТО“, се вели во текстот на Ројтерс, потсетувајќи на изјавата на Курти утрово дека Косово е „независна држава и се враќа на својот народ и суверенитет“.

Српската листа освои максимални 10 пратенички места во косовскиот парламент.

Министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ, им честиташе на Српската листа за освоените 10 пратенички места на денешните вонредни парламентарни избори во Косово и Метохија.

– Секој дел од големата победа на драгите браќа и сестри од Српската листа !!! Среќен Ден на државноста – напиша Селаковиќ на Инстаграм.