Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, вечерва за Дневникот на РТС зборуваше за новиот пакет мерки за поддршка на српската економија и планот за вакцинација за граѓаните на Србија.

- 319.504 се вакцинирани. Тоа е точната бројка што ја знам пред да дојдам во студиото. Малта и Данска се помали, така што можат побрзо да го вакцинираат населението. Направивме одлична работа - рече Вучиќ.

Тој вели дека проблемот е што нема вакцини.

- Имаме договори за 6,5 милиони, но тие вакцини ги нема. Добивме 11.500 вакцини Фајзер вчера и уште 10.000 вакцини денес. Ние ги набавуваме на различни начини и тоа е многу тешко. Исто така, се обидуваме да ја набавиме вакцината АстраЗенека. Во светот во моментов се води вистинска војна за вакцините. Залудно плативме и се договоривме. Никој не го почитува тоа. Светот е еден Титаник. Богатите се спасуваат. Затоа, извозот на вакцини е прекинат. Нема да плаќаат, се закануваат со тужби - вели Вучиќ.

Претседателот наведува дека Србија следната недела ќе добие и 50.000 дози руска вакцина, а во февруари уште еден контингент од Кина.

- Го молев претседателот Си и се надевам дека наскоро ќе добиеме повеќе кинески вакцини - рече Вучиќ.

Тој ја повтори својата теза за несолидарност во светот.

- Сега е полошо. Ова е војна за животот на луѓето и иднината на земјата заради економијата. Ако успееме да вакцинираме повеќе од милион луѓе, ќе имаме огромна предност. Ништо не добивме од програмата Ковакс. Сите земји околу нас имаат нула вакцини. Ќе им испратиме на нашите браќа и соседи, но не можеме да добиеме дозвола и понатаму да даваме вакцини - вели Вучиќ.

Тој наведува дека Србија ќе обезбеди дополнителни количини на вакцини.

- Влеговме во процедура за набавка на најскапите лекови, оние што ги набавува и Германија - вели Вучиќ.

Потенцираше дека сите ќе бидат ревакцинирани и им порача на граѓаните да не се грижат.