Skip to main content
x

17 Jan 2021 - 22:30
redakcija
Статија

По триумфот на Хрватска на дуелот против Ангола од 28022, прв за избраниците на Лино Червар на овој Мундијал, искусниот стратег даде интересна изјава.

Овие денови се изначитавме бројни забелешки за неподготвеноста на Македонија, но читајќи ја изјавата на Червар можеме да заклучиме дека нема простор за критики. Кога една Хрватска признава дека не е во најдобро светло, тогаш како Македонија да блеска кога за 24 часа се спакува и замина за Египет.

„Не треба да славиме. Имаше добри моменти, покажавме поголема желба од претходниот меч. На ова првенство постојат два вида на репрезентации, оние кои не беа во изолација и оние кои тренираа цела година. Имавме проблем со подготовките, не сме подготвени добро. Русите и Словенците летаат бидејќи ги играа своите првенства, а ние не.

Хрватска покажа која е во Стокхлом и во Австрија, ова е супа. ИХФ направи добра работа што се одлучи за 32 учеснички и испрати порака до луѓето дека мора да се оди понатаму.

Каков да биде квалитетот на репрезентациите, дел два дена пред стартот на СП дознаа дека ќе учествуваат, па бараа авиони на 20 часа пред да почне за да стигнат во Каиро“.

sportmedia.mk