Весник Tема

Како Трамп самиот успеа да влезе во виртуелен гулаг

09.01.2021
Vesnik.com
Како Трамп самиот успеа да влезе во виртуелен гулаг

Твитер трајно го блокираше профилот на Доналд Трамп, наведувајќи го како изговор можното понатамошно поттикнување на насилство. Да потсетиме, токму Твитер беше главната платформа преку која Трамп комуницираше со јавноста, најчесто без цензура. Покрај тоа, може да се каже дека овој вид комуникација многу му помогна во победата на изборите во 2016 година.

За очекување е дека сите други големи платформи ќе воведат слични потези, ако не ги имаат направено веќе. Трамп објави и порака на веб-страницата на Белата куќа. Во истата, тој го обвинува Твитер дека е на страната на демократите и т.н. „радикална левица“.

Пораката на Трамп:

„Како што долго време се расправав, Твитер отиде се подалеку и подалеку и повеќе во забрана на слобода на говор, а вечерва вработените во Твитер се координираа со демократите и радикалната левица во отстранувањето на мојот профил од нивната платформа, за да ме замолчат - и вас, 75.000.000 големи патриоти кои гласавте за мене. Твитер може да биде приватна компанија, но без владината поддршка од член 230 тие немаше да постојат долго.

Предвидов дека тоа ќе се случи. Преговаравме со разни други веб-платформи и наскоро ќе имаме голема најава, додека во блиска иднина ја разгледуваме и можноста за градење на сопствена платформа. Нема да бидеме замолчени!

Твитер не се занимава со СЛОБОДА НА ГОВОР. Сите тие се на промоција на радикална лева платформа каде што на некои од најлошите луѓе во светот им е дозволено да зборуваат слободно“.

Фото: Илустрација

Трамп ги поставува работите како Твитер одеднаш и без причина да одлучи да го суспендира неговиот профил, но тој беше тој што им даде на Твитер и на другите премногу причини да го „избришат“ - и тоа може да биде само почеток на последиците за него. Неговиот говор пред огромен број приврзаници во Вашингтон многу добро може да се толкува како повик за хаос, а во најмала рака тоа е говор кој е крајно неодговорен.

Да потсетиме, во времето кога Конгресот заседаваше за да ги потврди гласовите на Изборниот колеџ, Трамп им рече на своите приврзаници дека сега „ќе маршира кон Конгресот“ и дека ќе оди со нив.

Се разбира, Трамп не беше со нив, освен можеби „во мислите“ - тој се врати во Белата куќа и оттаму го следеше хаосот како што се развиваше, хаосот што беше нешто најблиску до државен удар што го доживеа Америка.

Кога демонстрантите веќе се пробија во зградата на Конгресот, Трамп испрати видео порака во која рече дека ги „сака“ сите и ги повика како и да е, да си одат дома.

Само повеќе од 24 часа подоцна тој повторно го осуди упадот во Конгресот, посочувајќи дека станува збор за „натрапници“ кои ќе одговараат за своите постапки.

Со оглед на режимот на работење на Трамп, не би било изненадувачки тој да ги „сврти масите“ денес и да ги повика своите приврзаници повторно да „маршираат“ некаде, иако по овој хаос рече дека е посветен на „мирна транзиција на власта“ (но исто така рече дека нема да присуствува на инаугурацијата Бајден).

Факт е дека никогаш не знаете со Трамп, но исто така и дека неговата непредвидливост сега стана опасна, дури и фатална, за народот на Соединетите држави.

Неговите приказни за „радикалната левица“ сè уште додаваат бензин на огнот и тој го знае тоа. Дури и во овој момент кога му се заканува ново отстранување од власта, во последните денови од неговиот мандат, тој сè уште не е во можност да се фокусира на смирување на ситуацијата.

Покрај тоа, и неговата осуда за нападот на Конгресот и неговата изјава дека ќе прифати „мирна транзиција на власта“ се само во служба на спасување од можна кривична одговорност по губење на имунитетот на „најмоќниот човек на светот“.

Веќе се шират информации дека Трамп ги прашува своите советници дали може „да се помилува“ и не би било изненадувачки да го стори тоа.

Неговите неодамнешни пораки јасно ставаат до знаење дека тој сè уште е во „мода“ каде што активно тежи дали да избере смирување за помирување или нови напади, во зависност од тоа како ја доживува својата идна судбина.

Еден од неговите планови, очигледно, е да почека да поминат овие десет дена за да може да се „рестартира“ себе си и својата приказна.

Тој го изгуби пристапот до најголемите онлајн платформи, но тој е сама по себе платформа каде што ќе ги „закотви“ сите негови следбеници. После овој прогон од социјалните мрежи, се очекува да се појави нова мрежа во задниот дел на се уште нерегулираниот и бесплатен Интернет, поддржана од Трамп и неговите приврзаници. Тие ги исцрпија постојните платформи колку што можеа и сега ќе се преселат на „нивната“ територија.

Фото: гети

Она што може да му се случи на Трамп е нешто слично на она што му се случи на еден од неговите најжестоки и контроверзни поддржувачи - Алекс Џонс.

Добро познат радио водител и креатор на бројни теории на заговор што сè уште кружат на мрежата, Алекс Џонс, беше протеран од сите „мејнстрим“ платформи пред неколку години, а потоа беше испратен во „виртуелен гулаг“.

Единствено што му остана, каде што сè уште може да објавува што сака, беше неговата лична веб-страница, „ИнфоВарс“. Секако, досегот на Алекс беше значително намален бидејќи тој претходно ги „разниша“ сите поголеми мрежи, особено на Јутјуб, каде неговите видеа ги гледаа милиони луѓе (низ Америка и светот).

YouTube всушност многу неволно го отфрли Џонс знаејќи дека ако го сторат тоа, ризикуваат да ги загубат сите негови поддржувачи кои можат да одат на некоја алтернативна платформа.

Како што заклучи самиот Трамп, овие социјални мрежи се всушност приватни компании и можат да прават што сакаат, но нивниот деловен модел сепак зависи првенствено од квантитетот повеќе отколку од квалитетот.

Кога станува збор за екскомуникација на радикалните корисници, Фејсбук најмногу се двоумеше - не затоа што Фејсбук е „најпосветен на слободата на говорот“, туку затоа што е можеби нај алчен во однос на деловниот успех.

Сите заедно сега се плашат од исчекување на тоа што ќе се создаде врз основа на вакумот што требаше да го иницираат со разрешувањето на Трамп.

„Заклучување/спремање“ на нова мрежа населена со Трамп, антиглобалисти и сите оние кои веруваат дека Бајден е „претставник на радикалната левица“ не е толку тешко.

Се разбира, постигнувањето на големината и комплексноста на повеќедимензионалната платформа како што е Фејсбук, која веќе се разграни на бројни страни, не може да се направи преку ноќ, потребни се години, но брзо може да се појави некое повеќе рудиментирано „место за собирање“.

Може ли таквото место да биде успешно и да служи за целите на новата политичка организација, можеби дури и во смисла на создавање „трета страна“? Всушност многу тешко.

Американските радикали идеално можат да постојат само во големи кибернетски води. Ако тие би се концентрирале на само едно место, на нивното место, тоа би бил хаос што наскоро би се претворил во тотална имплозија.

„Патриотите“ би се мешале со теоретичари на заговор, приврзаниците на максималната слобода на пазарот би се судриле со расисти и неонацисти, и таквото - да се користи терминологијата на Трамп - „мочуриштето“ во никој случај нема да има моќ да привлече умерени.

Тие можеа да успеат само со инфилтрирање на широко достапната содржина. Сега можат да станам бројна маргина, но сепак маргина. Тие лукавите нема да ги следат таму, ќе се откажат од Трамп во последен момент да останат во топлината на водечките платформи (Бен Шапиро и слични), но нивното место ќе го заземат нови, секогаш има кандидати.

И сè ќе се случи само ако Трамп воопшто биде подготвен да навлезе во тоа, бидејќи без него остануваат само виртуелни гулаги во кои живеат Алекс Џонс и другите (и по овој хаос во Конгресот, многу повеќе би можеле да му се придружат затоа што сигурно ќе следи “чистка”).

Сепак, некои сигурно ќе бидат исплашени од ваквите можности, дека ова не е крај на Трампизмот, туку почеток на неговиот незапирлив раст, и затоа сега ќе повикаат Трамп уште посилно да се блокира на време, да се запре, можеби дури и да се затвори.

Тоа не е баш голема можност затоа што дури и умерените републиканци ќе речат дека е премногу, но што и да се случи, хаотичната ситуација во Америка нема да се смири толку брзо.

(Vesnik.com via)

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;