Басистот на рок групата „Рибља чорба“, Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст од последиците од коронавирусот.

Во оваа тешка пригода се огласи и ќерката на Миша, Мина, која со емотивни зборови се прости од својот татко на својот профил на Фејсбук.

 - Јас сè уште чекам да се разбудам од овој страшен кошмар и да трчам кон тебе во прегратката на твојата неизмерна љубов. Денес голем дел од мене почина со тебе, сцената на рокенролот и животот е посиромашен за едно бесконечно добро, позитивно и искрено суштество. Ништо повеќе нема да биде исто , ниту мирисот на воздухот, ниту звукот на гитарата, ниту семејното патување, ниту вкусот на нашиот омилен оброк, ниту среќата во ситниците што си ги подготвуваме еден за друг, ниту стравот од глупости и нашите интерни шеги, започна таа и додаде:

- Ми недостигаш бескрајно, но твојата енергија ќе живее вечно во мене, остави трага зад тебе што ќе биде вечна како мојата љубов кон тебе. Благодарам тато, што научи да бидеш она што сум и заради тебе храбро ќе се бориме со мама. Им благодарам на сите што беа и ќе бидат со нас. Те сакам надвор од границите на животот Чаки, небото е побогато за музичката сцена сега, среќен пат на новото патување што те чека, не заборавај ја твојата гитара. Се гледаме горе, чувај ме дотогаш, напиша Мина