Цената на руската вакцина „Спутник В“ ќе биде многу пониска од цената на вакцините на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“, се наведува на објавата на „Спутник“ на Твитер.

„Најавените цени од 19,5 долари за доза вакцина „Фајзер“ и 25-37 УСД по доза вакцина произведена од „Модерена“ всушност значат цени од 39 УСД и 50-74 УСД по лице бидејќи на едно лице му се потребни две дози вакцина „Пфајзер “. "Спутник" и "Модерна". Цената на "Спутник" ќе биде многу пониска ", се вели во соопштението.

Цената на вакцината ќе биде објавена следната недела, изјави претставникот на рускиот фонд за директни инвестиции.

Најчитани вести