Потребни состојки

  • 1 л пресно млеко
  • 1 главица кромид
  • 2 супени лажици мед
  • 2 супени лажици масло
  • Прстофат сода бикарбона

Начин на подготовка и употреба

Излупете го кромидот и исечете го на 4 парчиња. Поставете го кромидот да се вари заедно со млекото, маслото и содата за 5 минути. Откако смесата ќе се излади, додадете го медот. Консумирајте го домашниот лек топол. Се препорачува да се пие во мали дози, неколку пати на ден или по потреба.

Најчитани вести