Заев: Спремни сме да усвоиме Декларација со Бугарија, ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е ЗАЕДНИЧКИ

17.11.2020
Vesnik.com
Заев: Спремни сме да усвоиме Декларација со Бугарија, ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е ЗАЕДНИЧКИ

На вечерашното гостување во „Клик Плус“ на ТВ 21 премиерот Зоран Заев истакна дека имаме заедничка историја со Бугарија, но и дека Гоце Делчев бил заеднички херој од историјата, но и дека е спремен да потпише нова правнообврзувачка Декларација со Бугарија.

Заев повторно потврди дека Гоце Делчев бил заедничка историска личност со бугарскиот народ затоа што таму имало институции именувани по неговото име.

-Спремни сме да усвоиме Декларација која ќе биде правнообврзувачка за имплементирање на се она што е предвидено од договорот со Бугарија, рече Заев.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата