Canon EOS R5 е новата камера без огледала на најголемиот производител на фотоаратаи во светот. И, во моментов, водечки модел на Канон, како и најдобар фотоапарат во светот за фотографии и видео снимки. Не само што е најдобар, тој е и најпродаван на Амазон последниве два месеци во категоријата напредни фотоапарти.

Дизајниран е да им се допадне на професионалните фотографи и видеографите, Canon R5 има сензор од 45 мегапиксели и можност за снимање на 8K видео - да, тоа е снимка од 8K DCI на 30/25/24 fps, покрај 4K DCI до 60fps.

Со цена од 4.500 евра низ Европа, само за телото на фотоапаратот, тоа е значително поскапа камера од конкуренцијата како Sony a7R IV или Nikon Z7.

EOS R5 користи тело со легури од магнезиум, што е поцврсто од поликарбонатната обвивка на поевтиниот EOS R6, но на крајот и двата нови фотоапарати нудат исто ниво на отпорност на надворешните временски прилики.

Canon R5 е malku потежок од R6 - 650g само за телоto или 738g со батерија и мемориска картичка - наспроти 598 / 680g на R6.

Има димензии 138,5 x 97,5 x 88 mm, што го прави буквално со иста големина како Canon R6 и е малку поголем и од Sony a7R IV или Nikon Z7.

Минималистичката предна плоча содржи две контроли. Има сосема ново копче за функција што може да се прилагоди, вклучително и контрола на автоматскиот фокус. Стандардно, ја активира класичната функција за преглед на длабочина на поле, што ви помага да одредите како ќе изгледаат вашите фотографии пред да се направи сликата.

Во срцето на EOS R5 е сосема нов сензор од 45 мегапиксели. Канон тврди дека EOS R5 е EOS камера со највисока резолуција досега, со своите 45 мегапиксели произведуваат повеќе детали отколку дури и камерите со 50 мегапиксели EOS 5DS и 5DS R DSLR.

EOS R5 сигурно има доволно висока резолуција за својот професионален целен пазар, особено ако сакате да ги исечете вашите слики во постпродукција, каде што има предност во однос на 20 мегапиксели EOS R6.

Опсегот на ISO светлосната осетливост се движи од 100-51.200, што е всушност една станица помалку од поевтиниот EOS R6. Ова може дополнително да се прошири до ISO 102,400 и до ISO 50.

EOS R5 е првата целосна рамка без огледало камера што може да снима видео од 8K RAW до 29,97fps внатрешно, 12-битно. Така е - EOS R5 ја користи целата ширина на сензорот за снимање на видео од 8K до 30p и вработување на реномираниот систем на Canon Dual Pixel CMOS AF додека го прави тоа.

Исто така, дава единствена можност за добивање фотографии симнати со 35 мегапиксели од видеото снимено со 8K! Кога снимате 8K видео со 30fps RAW, фотоапаратот може да снима до 20 минути пред да се прегрее.

Фотографите што бараат највисок квалитет од 4K можат да го користат режимот 4K HQ за да репродуцираат неверојатни детали со брзина на фрејмови до 30p со внатрешно преиспитување на снимки од 8K.

Кога снимате видео од 4K 30p, воопшто нема прегревање, па можете да снимате онолку колку што сакате до капацитетот на вашата мемориска картичка.

Во пракса, системот за стабилизација на EOS R5 е одличен, што овозможува рачно држење на фотоапаратот со резултат кој е најобар виден досега, 8 степени на стабилизација на слика кој заматуавањето заради тресење на камерата го сведува на минимум или целосно го елиминира.

Познато е дека Canon има најдобро дизајнирани фото апарати, камери, според квалитетот на материјалите и ергономијата и, заедно со Nikon, далеку поедноставен начин на работа отколку конкурентот Sony. Згора на тоа Канон има и нови, поседбно дизајнирани објективи за оваа R серија кои го надмнуваат квалитетот на конкуренцијата.

Доволно за да се прогласи новиот крал на фотоапаратите - Canon R5