Skip to main content
x

16 Sep 2020 - 22:10
redakcija
Статија

Французинот Арно Жералд постави нов светски рекорд за време на Купот на европските шампиони во фридајвинг. Во овој спорт нуркачите нуркаат само со пераи на нозете.

На 15 септември во Грција Жералд достигнал длабочина од 112 метри. Интересно, претходниот светски рекорд од 111 метар беше поставен само ден порано – на 14 септември, од страна на Русинот Алексеј Молчанов додека нуркаше во Хрватска.

Во 2019 година, руски и француски нуркачи водеа и спорна битка за светските рекорди.

sportmedia.mk

Најчитани вести