Skip to main content
x

16 Sep 2020 - 15:20
redakcija
Статија

Мешков Брест како голем фаворит влегува на дуелот со Вардар 1961. Македонскиот клуб никогаш не бил толку голем аутсајдер во изминатите години против белорускиот состав, но промените во „ростерот“ и поразите во подготовките и неубедливата игра на Ф4 во Задар, си го сторија своето.

Но, ако го прашувате Мешков, „црвено-црните“ имаат уште што да покажат, тие на својот официјален сајт го претставија македонскиот клуб. Покрај историјата и анализата кој заминал, а кој дојде ова лето, потенцираа:

„На Вардар ќе му треба многу време за да се воигра на теренот и да ги спорведе тренерските идеи. Резултатите од првите натпревари не беа импресивни, особено поразите од Еурофарм и Нексе и поразот од Веспрем. Но, полуфиналето на СЕХА-лигата со Загреб покажа дека македонски карактер и натаму го имаат, очигледно, не заминал никаде. Овие момци се уште можат да излезат од ќор-сокак ситуации, што значи дека продолжуваат да бидат опасен противник“.

sportmedia.mk

Најчитани вести