Бројот на луѓе тестирани на Ковид-19 во Велика Британија е многу поголем во споредба со другите европски земји, изјави британскиот премиер Борис Џонсон.

Тој додаде дека владата работи напорно за да го зголеми бројот на тестирани.

Повеќето луѓе кои обрнуваат внимание на бројот на тестирани лица во оваа земја и на испораката на тестови низ целата нација, ќе видат дека ние стоиме исклучително добро во споредба со која било друга европска земја, рече британскиот премиер, пренесе „Ројтерс“.

„Направивме повеќе тестови од која било друга европска земја“, рече Џонсон во британскиот парламент.

извор: Makfax

Најчитани вести