Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и појава на град, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринските температури утре ќе се движат од 13 до 20 степени, а дневните од 25 до 31 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе достигне до 18 степени, а дневната до 30 степени.

Од утре до четврток во претпладневните часови ќе биде сончево со мала доумерена облачност, а во попладневните ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи.