Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Ердвин „Меџик“ Џонсон пристигна на одмор во Сплит.

Легендарниот член на Лос Анџелес Лејкерс и петкратен шампион во НБА лигата пристигна во Хрватска со семејството и пријателите на мегајахта долга 86 метри.

Јахтата на Меџик е закотвена на Западниот брег во Сплит пред барот Мадуро, каде редовно се закотвуваат вакви пловни објекти.

Вработените веднаш го препознале и побарале од него да се фотографира, на што 60-годишниот Американец се согласил без никакви проблеми.

Меџик беше член на Лејкерси од 1979 до 1991 година и ја освои титулата во 1980, 1982, 1985, 1987 и 1988 година. Трипати беше МВП на финалето, 12 пати играше во Ол-стар, а три пати беше МВП лига. Тој ќе остане во Сплит еден ден, по што ќе продолжи да крстари по Јадранот.

Најчитани вести