Ова е чудесен домашен рецепт за природен напиток кој моќно го чисти организмот, го подобрува варењето на храната и ви дава чувство на леснотија.

 

 

Потребни состојки

  • 500 мл млака зовриена вода
  • 1 кафена лажица семе од чиа
  • Сок од 1 лимон
  • Сок од 1 грејпфрут
  • Рендано парче свеж ѓумбир

Начин на подготовка и употреба

Исипете ја водата во тенџере, а потоа додадете ѓумбир и оставете ја водата да зоврие додека се приготвува ѓумбирот (околу 5 минути). Кога водата ќе се излади, додадете ги сокот од лимон и сокот од грејпфрут, чиа семето и оставете ја смесата да отстои дополнителни 15-20 минути.

Консумирајте го напитокот во текот на денот. Овој пијалок е совршен пред да заминете или за време на вашиот летен одмор. Делува како пробиотик, а во исто време го чисти и телото.

Најчитани вести