Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 955, на 209.653, според податоците од на Институтот за заразни болести.

Починаа уште 7 лица, со што бројот на починати во земјта како последица на коронавирус сега изнесува на 9.148.

Германците кои се враќаат од одмор во странство од денеска можат да бидат тестирани за коронавирус бесплатно кога ќе се вратат во земјата.

извор: Makfax

Најчитани вести