Новак Ѓоковиќ во финале на Вимблдом 2011 година го подедил Рафаел Надал.

Најдобриот тенисер во свет, Новак Ѓокивиќ пред точно девет години за прв пат во кариерата станал најдобар тенисер во свет. Тој во финале на Вимблдон одржан на 03.07.2011 го победил Рафалел Надал со 3:1 во сетови (6-4, 6-1, 1-6, 6-3).

Тоа финале во Вимблдон ќе остане запаметено бидејќи го симнал најдобриот тенисер и шампион на Вимблдон 2010, Рафале Надал. Легендарна е и прославата на Ѓоковиќ кога прв пат ја пробал лондонската трева и уште четири пари го вкусил вимблдонскиот терен.

Инаку, детскиот сон на Ѓоковиќ бил да го освои овој турнир и трофејот да го донесе кај Јелена Генчиќ која две години подоцна починала.

Новак истиот ден дочекан е во Белград пред 100.000 народ. “Драго ми е што стигнав во земја каде што најголемиот успех во кариерта ќе го прославам со својот народ“, рекол тогаш Ѓоковиќ.

 

Најчитани вести