„Твитер“ забрани видео објавено на профилот на американскиот претседател Доналд Трамп, а кое е во спомен на Џорџ Флојд.

Од компанијата велат дека со видеото биле пркршени авторските права.

Видеото содржи фотографии и снимки од протести и примери за насилство по смртта на Флојд за време на полициско апсење, додека Трамп зборува во позадина.

 

извор: Makfax

Најчитани вести