Ќе се испитува КОРУПЦИЈА ЗА МИЛИОНСКИТЕ ЛИЦЕНЦИ ЗА СОФТВЕР на владата

19.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Ќе се испитува КОРУПЦИЈА ЗА МИЛИОНСКИТЕ ЛИЦЕНЦИ ЗА СОФТВЕР на владата

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвори предмет во врска со набавката на лиценци од страна на Владата, за кои изминативе денови од ВМРО-ДПМНЕ секој ден прозиваат и прашуваат дали има поврзаност на премиерот Ковачевски и првиот човек на фирмата.

Во пријавата се наведува дека „Генералниот секретаријат потпишал договор со ‘Мајкрософт’ за лиценци и сервиси во вредност од речиси 26.000.000,00 евра“.

-Предметот, во согласност со Деловникот за работа на ДКСК, е распределен за работа и постапувањето по него е во тек, појаснуваат од ДКСК.

Денеска портпаролот на ВМРО – ДПМНЕ Наум Стоилковски ја повика Антикорупциската комисија да отвори предмет во врска со набавка на лиценци од страна на Владата на Република Северна Македонија, со наведување дека „како е можно 40 милиони евра да се даваат за лиценци на фирма каде што доминира колега на премиерот“.

-Веќе 10 дена чекаме ДКСК да пројават интересирање како е можно 40 милиони евра да се даваат за лиценци на фирма каде што доминира колега на премиерот, па ДКСК да одговори дали тоа не е основа за сомнеж за корупција? Очекуваме ДКСК да се произнесе и за првиот и за вториот тендер за оваа фирма, односно зошто е направен тендер на 15 милиони евра, со намалени услови пред три години? И веднаш потоа, по неполни 3 години, за истите услуги, 25 милиони евра, односно 10 милиони евра повеќе?, рече Стоилковски.

СДСМ утринава преку соопштение порача дека ВМРО-ДПМНЕ изминатите денови пласира целосни лаги и невистини за набавката на софтверски лиценци од реноминаран производител, преку законска постапка, за потребите на државните институции.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата