Жена, платен убиец облекла хиџаб за да убие човек по налог на ривалот- 5 години е во бегство

15.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Жена, платен убиец облекла хиџаб за да убие човек по налог на ривалот-  5 години е во бегство

Таа била разоткриена од комуникацијата што ја имала додека се криела во Азија.

Ејми комуницирала со пријателите во Висконсин, што полицијата го искористила и ја фатила трагата на жената, пишува Daily Mail.

Мохамед Аслам и неговиот син Мохамад Назир го наредиле убиството на Али, што Ејми требало да го изврши.

Настанот се случил на 7 септември 2019 година, кога Ејми неуспешно се обидела да го убие сопственикот на бутикот бидејќи ѝ се заглавил пиштолот, но подоцна се вратила и испукала три истрели.

Назир и Аслам, кои биле прогласени за виновни за заговор за убиство во понеделникот, му должеле на семејството на Али по насилниот инцидент во неговиот бутик во Бирмингем на 21 јули 2018 година, кога беа скршени прозорци, а внатрешноста уништена.

Полицијата пристигнала и ги затекнала Назир и Аслам повредени.

Во септември 2019 година, парот ја донесе Бетро од Соединетите Држави во Бирмингем со цел да го убие Али и неговото семејство.

За време на нејзиниот престој во Велика Британија, убиецот престојувала во хотели во Манчестер, Дерби, Лондон, Брајтон и Бирмингем - вклучувајќи го и Radisson Blu.

Додека била во Дерби, таа наводно поднела барање за осигурување, тврдејќи дека ѝ се дупнала гума на изнајмениот автомобил пред да се судри со две паркирани возила, од кои едното било во сопственост на Аслам.

Пред неуспешниот обид за атентат, Бетро му испратила порака на Махамуд да го праша дали ќе купи „голф“ од него.

Таа потоа испратила други пораки, велејќи „кој е тоа, вашето семејство или вие? и „одбери една“ додека ја замолил целта да ја сретне.

На 6 септември, Назир и Аслам отпатувале од нивниот дом во Дерби до центарот на градот Бирмингем, каде што Назир поминал повеќе од два часа во хотелот Ротонда во Бирмингем со Бетро - која нарачала испорака на храна.

Крунскиот суд во Бирмингем слушнал како Бетро - облечена во хиџаб - пристигнала со Мерцедес пред Али да пристигне со Ауди.

Обвинителот Кевин Хегарти рече: „Додека излегуваше од „Мерцедесот“ ја остави возачката врата отворена. Таа сосема мирно тргна кон Сикандер Али и му го впери пиштолот во глава.

„Кога се приближила до Сикандер Али, тој ја видел неа и пиштолот, а таа го повлекла чкрапалото за да го застрела. За негова среќа, пиштолот се заглавил.

Хегарти рече дека Али тргнал наназад и излетал со автомобилот, додека Бетро го оставила својот мерцедес во близина - каде што подоцна бил пронајден од полицијата.

Следното утро, таа тргнала со такси дома и испукала три куршуми во имотот пред да се врати во таксито и да оди во Мекдоналдс во Бордсли Грин. Никој не бил погоден.

После тоа Бетро му испратила порака на Аслат Махамуд во која вели: „Сакаш да ме изневериш, сакаш да бидеш нарко крал, оди види си дома. Јас ќе ти покажам. Пази си го грбот, наскоро ќе истурам крв.

Махамуд одговорил: „Што зборуваш? Јас сум семеен човек, никогаш во животот не сум продавал дрога“.

Во средата, на 5 јуни, Назир бил прогласен за виновен за заговор за убиство, поседување огнено оружје со намера да предизвика страв од насилство.

Тој е прогласен за виновен и за попречување на правдата и незаконско внесување на огнено оружје за заговор да внесе огнено оружје во земјата, а потоа да се претставува како друго лице за да го подметне.

Оружјето го испратила Бетро од Илиноис, според дојавата што ја добила полицијата.

Аслам е прогласен за виновен за заговор за убиство. Тој беше ослободен од обвинението за огнено оружје.

Парот ќе биде осуден на 9 август. Бетро е и натаму во бегство.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата