Во Шпанија ги палат роговите на бик во име на традицијата (Вознемирувачко видео)

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во Шпанија ги палат роговите на бик во име на традицијата (Вознемирувачко видео)

Поради ова страшно видео, PeTA ги повика луѓето да потпишат петиција за забрана на борбите со бикови, но и јавно апелираше до папата Франциско за помош.

На видеото се гледа како мештаните влечат вознемирен бик по улиците на Валенсија, додека парче дрво, се чини, гори на неговите рогови.

Се вели дека оваа сцена е вообичаена во многу шпански градови за време на традиционалните борби со бикови.

Бикот во неколку наврати се обидува да го трне огнот од роговите, удирајќи со нив по асфалтот и земјата, а во еден момент очигледно исцрпен ја потпира главата на дрво.

Граѓаните продолжија да го влечат за опашката додека не се врати повторно на улица.

По тој повод, ПеТА објави соопштение на својата веб-страница.

„Иако се повеќе земји забрануваат „борби со бикови“ – погрешен назив, бидејќи бикот не сака да излезе жив – десетици илјади бикови сè уште се мачени и насилно убивани на арените за бикови секоја година. Бидејќи овие страшни спектакли често се одржана „во чест“ на католичките светци и на светите денови, Католичката црква може и мора да помогне да се стави крај на оваа злоупотреба со осуда на тортурата на бикови во име на религијата“, се вели меѓу другото во соопштението на ПЕТА, во кое апелираат на папата Франциск да проговори, потсетувајќи дека папата Пиј V, уште во 16 век, се изјаснил против борбите со бикови, осудувајќи го тој обичај како нехристијански. PeTA нè потсетува дека Пиј V дури и издал папски декрет во 1567 година кој забранува организирање и присуство на борби со бикови под казна на екскомуникација, но дека подоцна папите ја ограничиле забраната на свештеници.

Реагирала и шпанската хуманитарна организација PACMA, која исто така ја критикува оваа контроверзна традиција.

„Национален срам. Бикот беше во состојба на шок на популарниот фестивал Пузола во Валенсија на 7 септември. Тој излезе на улица вознемирен, па се заплетка и се сопна, но тоа не го прекина настанот каде што имало и малолетници. Покрај тоа, тие го принудија бикот да се движи со влечење на опашот. Не можеме да дозволиме ова малтретирање да се повторува повторно и повторно во нашите градови“, соопшти PACMA.

Погледнете како изгледаше оваа морничава сцена.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата