Во Франција почнува судењето против две жени кои тврделе дека Брижит Макрон е трансродова жена

18.06.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Во Франција почнува судењето против две жени кои тврделе дека Брижит Макрон е трансродова жена

Брижит Макрон во 2022 година поднесе жалба за клевета против две жени кои во декември 2021 година објавија видео на „ЈуТјуб“ (YouTube) тврдејќи дека Брижит некогаш била маж – Жан-Мишел.

Тврдењето за Брижит Макрон стана вирално само неколку недели пред претседателските избори во 2022 година. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата