Вака богатите штедат пари: Следете ги нивните совети и никогаш нема да ви недостасуваат

7.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Вака богатите штедат пари: Следете ги нивните совети и никогаш нема да ви недостасуваат

Богатите луѓе никогаш не трошат пари на ирационални работи

Еве како богатите луѓе штедат пари: Следете ги нивните совети и никогаш нема да го пропуштите Shutterstock

Според истражувањето на 1.200 инвеститори, објавено од Millionaire Corner, една третина од луѓето со нето вредност од повеќе од пет милиони долари во Америка купуваат во Walmart, додека останатите купуваат во слични продавници, а еве на што заштедуваат.

Крем за лице

Секако дека можете да потрошите еден тон пари на луксузна крема за лице, но зошто кога можете да добиете одличен производ за значително помалку?

Обвивка за подароци

Хартијата за завиткување, торбите за подароци и картичките може да чинат речиси исто колку и самиот подарок. Но, ако сакате да давате како богатите луѓе, можеби е време да се откажете од таквите опции.

Богатите луѓе не сакаат да трошат многу на производи за широка потрошувачка, а украсната хартија и чантите дефинитивно спаѓаат во таа категорија. Можеби вашиот богат пријател ќе ви купи прекрасен подарок, но верувајте дека пакувањето е од продавница во која се е многу евтино.

Домашни производи

Може да биде примамливо да се трошат пари на пр. најскапата тоалетна хартија и фенси производи за чистење, но богатите луѓе не трошат на такви работи.

Заштедете со купување на распродажба и на големо бидејќи така купуваат богатите луѓе, а главната причина изгледа дека се многу зафатени

Патувања

Иако богатите луѓе можат да си дозволат да патуваат каде сакаат, тоа не значи дека не бараат начини да заштедат пари. Тие ги користат истите онлајн алатки за да бараат сместување и летови исто како и сите други.

Накит

Дури и луѓето кои ги обожаваат Картие, Тифани и Ролекс најверојатно ги имаат евтини дома за да ги комбинираат.

– Јас сум личен купувач и стилист на познати личности веќе 19 години и многу клиенти купуваат евтин накит. Го комбинираат со своите скапи парчиња, а понекогаш изгледа подобро од вистински накит – вели Лорен Реј Леви.

Очила за сонце

Само затоа што можат да си дозволат очила за сонце Шанел или Диор, не значи дека богатите ги носат само нив.

Имено, очилата за сонце се една од работите кои најчесто се кршат и губат! Токму затоа е добра идеја колекцијата луксузни очила да ја надополните со убави, но и поевтини.

Маскара

Шминката е еден од оние производи кои треба редовно да се проверуваат и да се заменат доколку е потребно, најчесто поради хигиенски причини. Една од работите што не мора да биде дизајнерски потпис е маскарата, тврди стилистката Лорен Реј Леви. Подеднакво добра маскара можете да купите поевтино во аптеките и сигурно никој нема да ја забележи разликата

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата