Украдени се 50 модели од колекцијата „Балман“ пред почетокот на Модната недела во Париз

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Украдени се 50 модели од колекцијата „Балман“ пред почетокот на Модната недела во Париз

Имено, камионот што ја превезувал облеката бил украден, а креативниот директор Оливие Рустинг ја споделил веста за кражбата на Инстаграм.

Рустинг во објава на Инстаграм рече дека крадците заплениле возило со околу 50 предмети од новата колекција на Балмен додека возачот ги превезувал парчињата од аеродромот до седиштето на марката во Париз. „Ова е толку неправедно. Јас и мојот тим работевме напорно“, напиша меѓу другото Оливие. Возачот на камионот не бил повреден.

Balmain требало да ја претстави својата колекција пролет-лето 2024 година на 27 септември за време на модната недела во Париз, каде што исто така ќе ги претстават своите колекции Луј Витон, Диор, Шанел и Хермес. Портпаролот на Balmain потврдил дека шоуто во Париз ќе продолжи, одбивајќи да го коментира грабежот додека не заврши истрагата.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата