Што не се купупува на аеродром? Обрнете внимание на овие работи

18.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Што не се купупува на аеродром? Обрнете внимание на овие работи

Кога патувате, не треба да бидете изложени на дополнителни финансиски трошоци на аеродромот. Но, купувањето на аеродром е ризично и од други причини.

Летањето е скап начин на транспорт сам по себе, па не треба да го оставате останатото на случајноста. Според експертите, времето на чекање за полетување лесно може да доведе до дополнителни трошоци за време на патувањето, што значи дека останувате без пари.

“Инсајдер“ пишува дека треба да ги усвоите следните совети за да не го грабнете без потреба паричникот и да се справувате со сезонските гужви на аеродромите загрозувајќи го вашиот буџет.

Ова се работи кои не треба да ги купувате на аеродром:

Wi-Fi интернет

Иако живееме во дигитализиран свет, обидете се да се спротивставите на плаќање дополнителен интернет пакет, особено ако сте во друга земја. Откако ќе ги поминете сите порти, станувате заробена публика на аеродромот, така што сте подготвени да направите сè за да го поминете времето.

Не купувајте интернет бидејќи е многу скап и ќе биде бавен, објаснува Колман Колинс, поранешен вработен во аеродромот, кој советува дека подобро е да прочитате книга.

Електронски Уреди

Не треба ни да купувате ситници како полначи или слушалки на аеродром. Како и интернетот, тој може да биде дури 34 отсто поскап, покажа едно истражување.

Храна

Секогаш е добра идеја да јадете добар оброк пред да летате, но што и да правите, не купувајте храна на аеродром.

Покрај повисоката цена, можно е да не бидете задоволни од услугата и вкусот и да добиете помала порција од очекуваната.

Не менувајте пари на аеродром

Веројатно тоа е една од последните работи за кои ќе размислите, но не менувајте пари на аеродром. Иако повеќето патници доаѓаат неподготвени, доколку одлучите да разменувате пари на аеродром, подгответе се за мала измама.

Курсот ќе биде понеповолен отколку што би бил некаде во градот.

Лекови

Особено кога сте во странство, внимавајте кога купувате лекови. Освен што се различни по име, можат да имаат и различна намена.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата