ПОЧИНАЛ КИНЕСКИ ИНФЛУЕНСЕР откако ИСПИЛ 4 ПИШИЊА кинеска вотка во живо (ВИДЕО)

26.05.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
ПОЧИНАЛ КИНЕСКИ ИНФЛУЕНСЕР откако ИСПИЛ 4 ПИШИЊА кинеска вотка во живо (ВИДЕО)

Инфлуенсер (34) од Кина починал откако во програмата во живо испил повеќе од четири шишиња пијалок баиџиу, познат како „кинеска вотка“.

Познат како „Sanqiange“ на кинеската социјална мрежа Douyin, мажот од провинцијата Jiangsu починал по натпревар во живо на 16 мај. Тој бил пронајден мртов подоцна истиот ден додека седел на маса кај пријател, објавија кинеските медиуми, пренесе БиБиСи

Видеото од мажот кој учествува во настанот во живо оттогаш стана вирално на кинеските социјални мрежи. На видеото се гледаат неколку шишиња баиџиу поставени пред него на масата. Може да се види како го консумира секое шише без пауза.

Неговиот близок пријател вели дека повеќе од 100 луѓе се пријавиле за онлајн натпреварот, но никој не го вклучил алармот.

Тој рече дека инфлуенсерот започнал со пренос во живо откако еден деловен потфат му пропаднал пред четири години. Тој рече дека неговиот пријател специјализирал за натпревари во живо на интернет каде учесниците се обидувале да се надминат едни со други користејќи бајџиу.

Друго видео кое кружи на интернет од претходен пренос во живо покажува истура две шишиња во џиновска чаша за вино што ја држел со двете раце пред да ја испие целата.

Кога неговиот пријател се вратил дома подоцна истиот ден, го нашол со лицето надолу на масата, онесвестен, од каде што претходно во живо го пренесувал натпреварот за пиење. Подоцна бил прогласен за мртов.

Случајот предизвика дебата на социјалните мрежи, при што луѓето коментираа како инфлуенсерите би направиле се за слава и награди.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата