Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

23.02.2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

Фосилот е стар 240 милиони години и веќе е нарекуван „змеј“, бидејќи има исклучително долг врат. Тој е долг пет метри и му припаѓал на геолошкиот период Тријас.

Видот „Диноцефалосаурус ориенталис“ е првично идентификуван во 2003 година. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата