Нов вид силна синтетичка дрога и се заканува на Европа

27.09.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Нов вид силна синтетичка дрога и се заканува на Европа

Ова е реакција на предупредувањето на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Европа или се уште не открила проблем со синтетичките дроги или наскоро ќе открие.

Фентанил е синтетичка дрога која се проценува дека е 50 пати посилна од хероинот и е причина за смртта на десетици илјади Американци кои умираат од предозирање секоја година.

На настан на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации за заканите по здравјето и безбедноста од синтетичките дроги, американскиот претседател Џо Бајден ги повика сојузниците сериозно да ги сфатат заканите од фентанил, рече Јохансон.

– Тоа е проблем што го имате, само што сè уште не го знаете тоа или е проблем што ќе го имате наскоро, и рекол Блинкен на Јохансон во разговор за синтетичките дроги.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата