Ни Чарлс, ни Доди, ни бројните љубовници НЕ биле како него: Зошто принцезата Дијана ја оставила својата најголема љубов?

10.06.2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Ни Чарлс, ни Доди, ни бројните љубовници НЕ биле како него: Зошто принцезата Дијана ја оставила својата најголема љубов?

Бракот на денешниот крал Чарлс III и покојната принцеза Дијана траеше 15 години и тие добија две деца, но тој и понатаму важи за еден од најсреќните во светот на познатите. За сето време, тогашниот престолонаследник ја изневерувал сопругата со (сега неговата сопруга кралица) Камила Паркер Боулс, а потоа и таа се препуштила на страстите со други мажи, не успевајќи да ја сокрие својата осаменост, тага и болка во јавноста.

И принцезата Дијана за време на нејзиниот брак со Чарлс и после тоа имаше неколку кратки и долги врски, од вистински љубови до возбудливи авантури, а само некои од мажите кои ја импресионираа беа мајорот Џејмс Хјуит, за кој сè уште се шпекулира дека е вистинскиот татко на принцот Хари, работникот на обезбедувањето Бери Манаки, трговецот со уметнички дела Оливер Хоар…

Познато е дека крајот на животот го дочека во љубов со познатиот плејбој Доди ал Фаед, па тој често се споменува како маж на нејзиниот живот. Сепак, упатените велат дека никој од споменатите мажи не бил „господинот вистински“ за Дијана, туку само еден – британско-пакистанскиот кардиохирург Хаснат Кан.

 

 

– Вистинската љубов на нејзиниот живот, нејзината сродна душа, беше кардиохирургот Хаснат Кан – изјави своевремено за ABC News Пол Барел, нејзиниот поранешен батлер и пријател.

Дијана и Кан биле во врска од 1995 до 1997 година, а се запознале за време на посетата на принцезата на една болница.

– Таа го запознала кога одела во посета на некого во болницата Ројал Бромптон. Била во лифтот кога тој влегол и веднаш знаела дека тоа е тој, истакнал Барел.

Дијана го опишувала д-р Кан како најголемата љубов во нејзиниот живот и е познато дека го запознала со своите синови Вилијам и Хари.

– Со Дијана имавме прекрасна врска, без никакви лични проблеми. Единствениот проблем што го имавме беа медиумите, а единственото место каде што можевме да имаме приватност беше палатата Кенсингтон бидејќи таму не можеа да стигнат до нас, рекол тој на почетокот на 2000-тите.

 

 

 

Како што раскажал, принцезата давала се од себе за да не се чувствува лошо и изложено на медиумите.

– Дијана беше заштитнички настроена кон мене и сакаше да ме заштити од вниманието на јавноста, признал Кан, кој водел нормален и обичен живот.

Како што подоцна раскажал Кан, на Дијана и требал некој кој ќе може да се справи со вниманието на папараците и медиумите, па затоа се обидела да воспостави врска со Доди ал-Фајед.

– Мислам дека Дијана конечно сфати дека Ал Фаед може да и даде сè. Не можев да го сторам тоа. Имаше пари и можеше да обезбеди обезбедување, изјавил еднаш Хаснат Кан.

 

Dodi al Fajed i princezu Dajana se ukrcavaju na njegovu jahtu 1997, nedugo pre saobraćajne nesreće u kojoj su stradali

Пол Барел на медиумите им открил и дека Кан му се јавил неколку дена по сообраќајната несреќа во која загина Дијана и низ солзи му кажал колку му е жал што не можел да ја оперира Лејди Ди и да и го спаси животот.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата